Yerli Kozmetik Markaları | Türk Malı Kozmetik

Kozmetik sektörü bütün dünyada her geçen gün büyüyen sektörler arasında. Kozmetik sektöründe ürün çeşitliliği de oldukça fazla. Makyaj malzemeleri, doğal ürünler, kolonyalar, sabunlar, şampuanlar, ojeler, cilt bakım ürünleri gibi pek çok kategoride kozmetik ürünleri üretiliyor. Dünyada pek çok kozmetik devi olmasına karşın yerli kozmetik markaları da mevcut. Ayrıca sayıları da azımsanmayacak kadar çok.

Biz bu yazımızda sizlere yerli kozmetik markalarından bahsedeceğiz. Yerli makyaj markalarını, cilt bakım ürünlerini, doğal kozmetik markalarını inceleyeceğiz. Diğer yerli markalar hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle yerli üreticileri destekleyebilir, ekonomiye katkıda bulunabilirsiniz.

Yerliyse kalitesizdir algısı artık yavaş yavaş erimeye başladı. Çok kaliteli, dünya standartlarında, doğal, temiz içerikli pek çok markamız var. Bu markaları önce biz desteklersek hem kendi bütçemizi korumuş hem de yerli üreticilerimizin güçlenmesini sağlamış oluruz. Bu yüzden alışverişlerimizde yerli markalara yönelmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Yerli Makyaj Markaları Nelerdir?

Kadınlar tarafından büyük ilgi gören makyaj ürünleri çok çeşitli kategorilerde varlık gösteriyor. Ülkemizde hem dünyanın en büyük makyaj markalarının ürünleri hem de yerli makyaj markaları satılıyor. Fiyatlardan ötürü artık yurt dışı markalara binlerce lira ödemek pek mantıklı gözükmüyor. Gelin, Türk malı makyaj markaları neler birlikte inceleyelim.

Golden Rose 

İsminden dolayı sıklıkla yabancı bir marka olduğu düşünülen Golden Rose aslında Türk malı makyaj markaları arasında. 1983 yılında Erkul Kozmetik bünyesinde kurulan firma bugün en başarılı yerli makyaj markaları içinde yer alıyor.

Firma kurulduğu günden bugüne kaliteli üretim ve uygun fiyat anlayışı ile hareket etmektedir. Oje, ruj, fondöten, maskara, far, lipgloss gibi birbirinden farklı kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünleri yüzde yüz Türk sermayesi ile üretmektedir.

Ayrıca Erkul Kozmetik oje üretiminde dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri konumunda bulunmaktadır. Son 9 yılda üst üste dünya ülkelerine en çok ihraç edilen makyaj ürünlerinin de sahibidir. Golden Rose ürünleri tam 72 ülkeye ihraç edilmektedir.

Makyaj alanında başarısını kanıtlayan marka farklı alanlarda da üretim konusunda oldukça iddialıdır. Markanın yeni çıkardığı Body Care Collection sevenleri tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştır. Vücut spreyi, vücut kremi, el kremi, duş jeli gibi ürünlerden oluşan bu paket büyük ilgi görmektedir.

Golden Rose ürünlerini hem kendi internet sitesi üzerinden hem de kozmetik ürünleri satan fiziki ve sanal mağazalardan satın alabilirsiniz.

Pastel

shine-oje-cikarici

Yerli makyaj markaları arasında yer alan Pastel, Türkiye’nin ilk yerli rujunu üretmiştir. 1938 yılında kurulan Pinkar Kimya bünyesi altında 1989 yılında Pastel markasıyla üretilmeye başlanmıştır. Sahibi İzzet Pinto’dur. Firma her geçen gün yenilediği ürünleriyle Türk malı makyaj markaları arasındaki yerini sağlamlaştırmaktadır.

Pastel, “daha çok renk, daha çok kalite, daha çok samimiyet ve yenilik…” misyonuyla hareket eden bir markadır. Ruj alanında olduğu kadar kalemler, maskara, allık, aydınlatıcı, dudak kalemi, far, fondöten gibi ürünler konusunda da oldukça iddialıdır. Uygun fiyatlı ve oldukça kaliteli olan ürünler her yaştan ve her gelir grubundan insana hitap etmektedir.

Firmanın en çok satan ürünü ise Pastel Profashion isimli bir allıktır. Pürüzsüz bir dokunuş gerçekleştiren bu allık satın alan kişileri oldukça memnun etmektedir. Pastel’in ürünlerini hem kendi internet sitesinden hem de makyaj malzemesi satılan her yerden temin edebilirsiniz.

Cecile

1980 yılında Özsoy Kozmetik bünyesinde kurulan marka, kaliteyle üretilen ürünleri uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturmaktadır. Yüzlerce çeşit ürün kataloğu ile hem kendi ürettiği ürünleri hem de ithal ettiği ürünleri satmaktadır.

Cecile, oje, ruj, maskara, fondöten, allık, far gibi yerli makyaj ürünleri üretmektedir. Yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olarak yola devam etmektedir.

2021 yılında “Company for Beauty” sloganıyla ürün yelpazesini genişletmiş ve alanını büyütmüştür. Ayrıca Vegan Cecile, Cecile Rose Beauty, Cecile Goats, Miss Cecile gibi alt markaları da bulunmaktadır.

Cecile ürünlerini hem kendi internet sitesinden hem de makyaj malzemesi satılan her yerden bulabilirsiniz.

Soapy

O kadar ojeden bahsettikten sonra bir de yerli malı oje çıkarıcı önermek istedik. 2020 Eylül’de Bursa’da kurulan Soapy markasının Shine isminde doğada çözünebilen, temiz içerikli bir oje çıkarıcısı bulunuyor. Eğer Mavala markasını biliyorsanız onun yerli versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Yerli aseton arayışındaysanız ama daha temiz içeriklere yönelmek istiyorsanız Soapy-Shine deneyebilirsiniz.

Markanın aynı zamanda nemlendirici, yüz temizleme jeli, serum gibi ürünleri de mevcut.

Türk Malı Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

yerli-markalar-mavili-kapi

Yerli kozmetik markaları sadece makyaj malzemeleri ile sınırlı değil. Oldukça kaliteli ve doğaya saygılı Türk malı cilt bakım ürünleri de mevcut. Gelin yerli cilt bakım markalarını inceleyelim.

Daha önce detaylı olarak Mavili Kapı ve Homemade Aromaterapi‘yi de incelemiştik. Dilerseniz bu markaları da inceleyebilirsiniz. Bu iki markada da temiz içerikli cilt bakım ürünleri bulabilirsiniz.

Cream Co.

Parfümsüz, parabensiz, cruelty-free, vegan ürünler arıyorsanız ve yabancı ürünlere binlerce lira harcamak istemiyorsanız deneyebileceğiniz markalardan biri Cream Co. Uzman ekibiyle tek üründe farklı sorunları çözmeyi amaçladığı için rutinini sadeleştirmek isteyenlere birebir!

Cream Co. üzerinden nemlendirici, tonik, cilt temizleyici, AHA serum, hyaluronic asit serumu, C vitamini gibi pek çok ürün satın alabilirsiniz.

Akne, hiperpigmentasyon, leke gibi problemler için temiz içerikli ürünlerin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Cream Co. da bu noktada en büyük yardımcılarımızdan biri olmaya aday.

The Purest Solutions

“Sağlıklı Cilt Bakımı için En Saf Çözümler” sloganıyla yola çıkan marka, Ozan Evliyaoğlu ve Hazal Evliyaoğlu adlı iki genç kardeşe ait. Ürünlerin içerisinde paraben, alkol, esans, boya bulunmuyor.

Doğaya saygılı, temiz içerikler üreten The Purest Solutions, aynı zamanda “less is more” yani minimalizmi de benimsiyor. Bu yüzden cilde iyi gelecek aktif maddeleri en sade ve en faydalı haliyle sunuyor.

Yurt dışına da ihracat yapan markadan yüz temizleme jeli, tonik, serum, maske, güneş koruyucu alabilirsiniz. Markanın esas öne çıktığı ürün gurubu serumları. AHA, BHA, arbutin, C vitamini, glikolik asit, hyaluronik asit, kafein, niasinamid, azelaik asit, retinol gibi cildi yenileyen pek çok serum bulabilirsiniz.

DOA Kozmetik

500 TL’lik Nivea güneş kremi tweetiyle viral olan DOA Kozmetik, kaliteli ve efektif ürünlerin pahalı olmadığını savunuyor. Eğer sizde de bir ürün ucuzsa etkisizdir ya da kalitesizdir gibi bir inanış varsa DOA Komzetik’i deneyerek bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

DOA Kozmetik’in kurucusunu bulamasak da marka 2010 yılında kurulmuş. Doğrudan üretip sattıkları için fiyatlar diğer markalara kıyasla bir hayli uygun. Piyasadaki pahalılıktan ve vadettiğini yerine getirmeyen kozmetik ürünlerden bıkıp usandıysanız DOA Kozmetikle tanışmanın zamanı gelmiş olabilir.

Doğalika

Türk malı cilt bakım ürünleri üreten bir diğer marka da Doğalika. Geçmişten gelen kadim bilgileri günümüze taşıma ve bitkisel şifaları sade bir şekilde yaşatma amacıyla ortaya çıkmıştır. Hem cilde hem ruha iyi gelen ürünler üretme amacıyla yola çıkan markada onlarca çeşit ürün bulunmaktadır. Nemlendirici krem, yüz serumu, deodorant, maske gibi kategorilerde ürünlere sahiptir.

Ayrıca marka kızarıklık, yara izi, kuruluk gibi cilt problemlerine iyi gelecek içerikler geliştirerek satışa sunmaktadır. Markanın ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Yerli Doğal Kozmetik Markaları

baboon-rosece-yerli-kozmetik

Tarım cenneti olan ülkemizde organik ürün alanında üretim bir hayli yoğun. Yerli kozmetik markaları da organik ürünler konusunda oldukça iddialıdır. Gelin yerli doğal kozmetik markalarını inceleyelim.

Rosece

2015 yılında kurulan marka tamamen ihtiyaçtan doğmuştur. İlginç bir kuruluş hikayesine sahip olan marka %100 doğal ve organik ürünler üretmektedir. Ve temiz içerik konusunun altını çizmektedir.

Dermatolog Nurgül Dirlik kızı Gülce’nin “Atopik Dermatit” rahatsızlığına yakalanmasının ardından kullanabileceği bir cilt bakım ürünü bulamaz. Bu nedenle bu amaçla kozmetik ürünleri üretmeye başlar. Gülce’nin kullanabileceği biçimde üretilen ürünler bu durumu yaşayan bütün herkesin büyük ilgisini çeker ve markanın büyümesini hızlandırır.

Rosece’nin ürettiği ürünler doğaya zarar vermeyen, testlerinde hayvan kullanılmayan saf bitki özlerinden, vitamin ve minarelerden oluşmaktadır. Ayrıca organik sertifikası da bulunmaktadır. Saç ve cilt bakım ürünleri alanında uzmanlaşan markayı kendi sitesinden öğrenebileceğiniz temin noktalarından satın alabilirsiniz.

Benzer şekilde Baboon markası da Rosece gibi bazı renkli kozmetik ürünleri üretiyor. Göz farı, dudak balmı, ruj gibi ürünleri inceleyebilirsiniz.

Yerli saç bakımı markalarını keşfetmek için tıklayın!

Misbahçe

2012 yılında Serra Gönet ve Ufuk Gönay önderliğinde Ayvalık’ta kurulan Misbahçe cildin mutlu olacağı ürünler üretmektedir. Kimyasal ve sentetik içermeyen doğal ve temiz bir kozmetik anlayışını benimsemektedir.

%100 doğal kaynaklı maddeler kullanılarak üretilen ürünleri satan marka saydam bir anlayış benimsemektedir. Klinik sonuçları bulunmayan maddeleri ürünlerinde kullanmayı tercih etmemektedir. Cilt bakımı, saç bakımı, vücut bakımı, aromaterapi, el ayak bakımı ve kolonya gibi alanlarda üretim yapmaktadır.

Markanın ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Mavili Kapı

Çocuklarındaki besin alerjilerinden dolayı İstanbul’daki yoğun hayatı bir kenara bırakıp İznik Gölü’nün yakınında temiz, zehirsiz ve katkısız bir hayat kurmaya karar veren bir aile işletmesi Mavili Kapı. Kombuchalarının yanı sıra “Cilt Gıdası” felsefesiyle cilt bakım ürünleri de satıyorlar.

Mavili Kapı’dan nemlendirici krem, kil maskesi, tonik, göz çevresi bakım serumu, güneş koruyucu, sabun, vücut losyonu, el kremi gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz için şampuan, sabun, bebek yağı gibi ürünler almak istiyorsanız Mavili Kapı, sonuna kadar güvenebileceğiniz tertemiz bir marka.

Yeşilmarka

2016 yılında Emsay Group altında kurulan firma organik içerikli sağlıklı kozmetik ürünleri üretmek amacıyla kurulmuştur. İnsanların hassasiyetlerini düşünerek hareket ettiklerini söyleyen firma helal sertifikalı ve yüzde yüz organik ürünleriyle dikkat çekmektedir.

Yeşilmarka’nın ürün katoloğu da bir hayli geniştir. Doğal deodorantlar, doğal dudak balmları, doğal yüz kremleri, el ve vücut kremleri, şampuanlar, saç kremleri, duş jelleri, protein tozları gibi ürünler üretmektedir. Bu ürünlerin hepsi kullanıcılar tarafından çok sevilmektedir.

Kendi internet sitesi üzerinden ürünlerini temin edebilirsiniz.

Drop by Organics

Doğanın sunduğu imkanlardan yararlanma ve sağlıklı yaşam tarzını benimseme amacıyla yola çıkan Drop by Organics doğal ve organik ürünler üretmektedir. Evren Dalgıç tarafından kurulan marka çevre dostu ve hayvanlar üzerinde deney yapmayan yerli kozmetik markaları arasındadır.

Doğadan ve doğayla yol aldığını söyleyen marka ürünlerinde birçok bitkinin özünü kullanmaktadır. Markanın ürettiği ürünler arasında yüz, el vücut kremleri, cilt bakım ürünleri bulunmaktadır. Kendi internet sitesi üzerinden ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere yerli kozmetik üreticilerinden, yerli makyaj markalarından ve Türk malı cilt bakım ürünlerinden bahsettik. Ayrıca Türk kozmetik markaları listesi sunduk. Sizler de bu markaları tercih ederek yerli tüketimi yaygınlaştırabilirsiniz.

“Yerli Kozmetik Markaları | Türk Malı Kozmetik” üzerine bir yorum

Yorum yapın