En İyi ve Uygun Fiyatlı Yerli Akü Markaları

Araba içerisindeki en önemli parçalardan biri olan ve marş motoruna elektrik iletme görevi gören aküler, kaliteli olmadıkları zaman sürücülerin zor anlar yaşamasına sebep olabilirler. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren aküler, binek araç, motosiklet, ticari araç, traktör gibi farklı araçlar için farklı çeşitlerde üretilirler. Pek çok yabancı akü markasının yanında yerli akü markaları da bulunmaktadır.

Bizler bu yazımızda yerli akü markaları hakkında bilgiler vereceğiz. En iyi yerli jel akü markalarını inceleyeceğiz. Son olarak ise yerli akü fiyatlarından bahsedeceğiz. Gelin yerli akü markaları neler, birlikte bakalım.

Yerli Akü Markaları

Pek çok farklı özellikte ve çeşitte üretim yapan yerli akü markaları arasında öne çıkan markaları inceleyelim.

Mutlu Akü

Türkiye’nin en çok satan aküsü” sloganıyla satış yapan Mutlu Akü, 1955 yılında akü üretimine başlamıştır. Günümüzde sadece ülkemizde değil Avrupa ve Orta Doğu pazarının da önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.

Hem tasarımları hem de yüksek kalite standartlarıyla öne çıkan ürünleri üreten marka, araç üreticilerinin de tercih ettiği yerli akü markaları arasındadır. Ürünlerin gösterdiği yüksek performans sayesinde beklentileri karşılayan Mutlu Akü, pek çok firma için güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Otomatik araçlar, motosikletler ve hafif ticari araçlar için ürettiği akülerle öne çıkmaktadır. Fiyatları rakiplerine göre biraz pahalı olsa da kalitesiyle bu fiyat farkının önüne geçmektedir. Ayrıca tam kapalı kapak sistemine sahip olan Mutlu Akü ürünlerinin bakım ihtiyaçları çok azdır. Uzun yıllar güven içerisinde kullanabileceğiniz aküleriyle en iyi araba aküsü markaları arasındadır.

İnci Akü

2020 yılında Türkiye’nin en değerli akü markası seçilen İnci Akü, 1984 yılında kurulmuştur. Cevdet İnci tarafından kurulan şirket 1993 yılında Tudor marka akü üretimi gerçekleştirmiştir. Zaman zaman yabancı firmalarla ortaklıklar yapsa da İnci Akü yüzde yüz yerli sermaye ile kurulmuş bir şirkettir.

Volvo’nun da A sınıfı onaylı tedarikçileri arasında yer alan İnci Akü, en kaliteli ürünleri ve sorunsuz müşteri hizmetleri ile her zaman en çok tercih edilen yerli akü markaları arasında olmuştur. 2017 yılında İnci Endüstriyel Akü Teknik Servisi’ni açan marka her zaman müşterilerinin yanındadır.

Otomobil, hafif ticari ve özel araçlara uygun aküler üretmektedir. İnternet sitesi üzerinden arabanızın üretim yılını, markasını, modelini girdiğinizde sizin için en uygun aküyü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Günümüzde 80’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Ayrıca İnci Akü, ülkemizdeki ilk CA alaşımlı aküyü, ilk tam kapaklı bakımsız aküyü* üreten markadır.

*Bakıma gerek duymayan akülere bakımsız akü, aynı zamanda VRLA (Valf Regulated Lead Acid) battery de denir.

Ako Akü

Marka, 1955 yılında Abdulkadir Özcan tarafından kurulan Abdulkadir Özcan A.Ş’nin gelişerek günümüze kadar gelmesiyle oluşmuştur. Ako Prestige ve Turbo Akü marka akülerin üretimlerini gerçekleştirmektedir.

Her zaman yeniliklere açık olan ve uygulayan bir markadır. Akü üretim süreçlerinde sektörde kullanılan ve en iyi sonuçları veren Matrix Press teknolojisini kullanmaktadır. Ülkemizde bu teknolojiyi kullanan tek markadır. Matrix Press teknolojisiyle üretilen ürünler daha dayanıklı olmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü olmakta ve yıllar boyunca kullanılmaktadır.

Ako Akü, Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da sıkça tercih edilmektedir. Markanın rekabet hedefinde Avrupa’nın lider akü markası olmak vardır.

Hugel Akü

İnci Akü şirketi tarafından alt marka olarak kurulan Hugel Akü, çok daha ekonomik aküler üretmektedir. Bu sayede pek çok kişi için ulaşılabilir durumdadır. Gümüş ve kalay karışımı olan plaklardan oluşan aküler yüksek performans sunmaktadır.

Ayrıca marş gücü de pek çok markadan daha fazladır. Markanın ürünleri çeşitli iklim koşullarına dayanıklı şekilde tasarlanmıştır. Hugel Akü, her zaman konforlu sürüş deneyiminizi ön planda tutmayı amaçlamaktadır. Üstelik yolda kalma risklerini de azaltmak için akülerin üzerinde bir şarj göstergesi bulunmaktadır.

Pek çok kişi tarafından büyük beğeniyle kullanılan Hugel Akü, uygun fiyatlı yerli akü markaları arasında en çok tercih edilen markalardan biridir.

En İyi Yerli Jel Aküler

en-iyi-yerli-jel-akuler

Jel akü markaları hakkında bilgi vermeden önce isterseniz jel akünün ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan ve bu enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araçlardır. Jel akülerse normal aküde sıvı halde olan elektrolitin, jel olarak yer aldığı akülerdir.

  • Jel aküler normal akülere göre %75 daha yüksek kapasiteye sahiptir.
  • 4-5 kat daha uzun ömürlüdür.
  • Aşınmalara ve titreşime karşı daha dayanıklıdır.

Bu gibi özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen yerli jel akü markalarına gelin birlikte bakalım.

Yiğit Akü

1976 yılında Ankara’da kurulan Yiğit Akü, en iyi yerli araba aküsü markaları arasında bulunmaktadır. Güçlü alt yapısı, gelecek odaklı düşünceleri ve çözüm odaklı yaklaşımı ile müşteri memnuniyetini önceleyen bir markadır.

Hiçbir zaman kaliteden ödün vermeden ilerlemek isteyen firma, Türk sermayesiyle global bir üretici olmak istemektedir. Ürünleri arasında binek araçlar, motosikletler, taksiler ve tarım araçları için tasarlanmış aküler bulunmaktadır. 

Jel akü konusunda da öne çıkan markalardan biridir. Pek çok çeşitte farklı özelliklere sahip jel aküleri bulunmaktadır. Ayrıca marka akü üretiminde ileri seviye teknolojiler kullanmaktadır. Bu sayede markanın ürettiği aküler, oksitlenme ve korozyona karşı dayanıklı olmaktadır.

Markanın ürünleri farklı alanlarda öne çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse taksi aküleri performanslarıyla ön plana çıkarken tarım aküleri yüksek verimleriyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca sadece ülkemizde değil dünyanın 100’den fazla ülkesinde de kullanılmaktadır. Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya gibi bölgelerde de memnuniyetle kullanılmaktadır.

Sizler de jel akü ve diğerleri için yerli akü markaları arasında önemli bir yeri bulunan Yiğit Akü’yü tercih edebilirsiniz.

Bunların dışında Safir Akü, Mutlu Akü, İnci Akü gibi markaların da jel akü modelleri bulunmaktadır.

Yerli Akü Fiyatları

Yerli akülerin fiyatları markadan markaya göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda aracınızın türüne, motoruna, akünün akımına göre de farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Genel olarak yerli akü fiyatları nasıldır diye bakmamız gerekirse;

  • Mutlu Akü fiyatları, araçların özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Fiyatlar 2000 TL’den başlayıp 8000 TL’ye kadar çıkmaktadır.
  • İnci Akü fiyatları ise çeşitli kategorilerle ayrılmaktadır. Akülerin fiyatları 1500 TL’den başlayıp 4000 liraya kadar artmaktadır.
  • Petlas üretimi Turbo marka akülerin fiyatları oldukça uygundur. Marka, 1200 TL civarı fiyata sahiptir. Turbo akü bu fiyatlarla en ucuz yerli aküler arasındadır.
  • Yiğit Akü’nün fiyatı ise farklı çeşitlere bağlı olarak motosiklet akülerinde 500 TL ile otomobilde 3300 TL arasında değişmektedir.
  • Jel akü fiyatları ise 1000 TL’den başlayarak özelliklerine göre 6800 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Özetle; bu yazımızda en iyi ve uygun fiyatlı yerli akü markalarından bahsettik. Detaylı olarak yerli akü markalarını inceledik. Ayrıca jel akü nedir sorusunu cevapladık. Yerli jel akü markaları hakkında bilgiler verdik. Sizler de yazımızı okuyarak en iyi araba aküsü hangisi karar verebilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan yerli üretim yapan markaların ürünlerini kullanarak yerli üretime destek olabilirsiniz. Sizce en iyi yerli akü markası hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorum yapın