Yerli Saç Bakımı Markaları | Yerli Şampuan ve Krem

Saçlar özellikle kadınların en önemli aksesuarlarından biri. Saçlar güzel gözüktüğünde fazla çaba harcamadan iyi gözükmek mümkün hale geliyor. Neyse ki saç bakımı konusunda yabancı markalara muhtaç değiliz. Ülkemizde yerli ve kaliteli pek çok saç bakım markası mevcut.

Eğer siz de saçlarınızın ışıltısını ve doğal şeklini ortaya çıkarırken çok para harcamak yerine ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyorsanız bu yazımız size göre. Yerli saç bakımı markaları içinden sizin ihtiyaçlarınıza en çok karşılık verenleri seçip deneyebilirsiniz.

Türk Şampuan Markaları

Kurun artmasından dolayı şampuan fiyatları da yükseldi. Yabancı şampuanlara para vermek içinize sinmiyorsa aşağıdaki markaları deneyebilirsiniz. Ülkemizde yenilikçi, temiz içerikli pek çok şampuan bulabilirsiniz.

Rosece

Doğa dostu olması sebebiyle katı şampuan arayışındaysanız Rosece’nin katı şampuan ve saç kremi barlarına göz atabilirsiniz. Saçı dengeleyen, güçlendiren ve nemlendiren şampuanlar ve yumuşatan saç kremlerine sahip marka temiz içerikli olduğu için bebeklere uygun şampuan da bulabilirsiniz.

Rosece’nin hikayesi, cilt problemleri ve alerjilerle uğraşan küçük bir kıza dayanıyor. Bu yüzden içerikleri güvenilir ve iyileştirici. Örneğin saç dökülmesi yaşıyorsanız içerisinde toksik maddeler bulunan şampuanlar yerine Rosece’nin doğal dökülme karşıtı setini deneyebilirsiniz.

Ashley Joy

yerli-sampuan-ashley-joy

Aslı Şen’in kurduğu Ashley Joy markası da son yıllarda piyasaya giren kaliteli saç ürünleriyle karşımıza çıkıyor.

Kendi yıpranmış ve işlem görmüş saçları için bir türlü aradığı ürünü bulamayıp sonunda 24 farklı bitkiyle kendi karışımını hazırlayan Aslı Şen bu karışımdan o kadar memnun kalmış ki çevresine de hediye etmeye başlamış. Çevresi de bu karışım sayesinde saçlarındaki değişimi fark edince kendi markasını kurmaya karar vermiş.

Saçınız boyalıysa ve yıpranmışsa Ashley Joy markasının ürünlerini deneyebilirsiniz. Açık renk boyalı ve koyu renk boyalı saçlar için özel geliştirilmiş ürünleri mevcut. Aynı zamanda kepek karşıtı ve yerli mor şampuan gibi ürünleri de bulabilirsiniz.

Homemade Aromaterapi

SLS, SLES ve paraben içermeyen bitkisel şampuanlardan bir diğeri de Homemade Aromaterapi‘ye ait. Organik içeriklerle üretilen bu şampuanlar da saçlarınızın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda zararlı kimyasallar içermediği için hamilelikte kullanıma da uygundur.

Ülkemizde bunlar gibi temiz içerikli ürünlerin olması gurur verici olsa da maalesef fiyat olarak biraz yüksekler. Yine de alerjik durumlarınız ya da parfüm hassasiyetiniz varsa tamamen doğal içeriklerle hazırlanan bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Polente Natural

Temiz içerikli, sülfatsız ve daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak Polente markasının şampuan ve saç bakım ürünlerini deneyebilirsiniz. Kepek karşıtı, onarıcı, besleyici ve dengeleyici katı şampuanları olan markanın aynı zamanda saç bakım yağları ve maskeleri de mevcut.

Polente’nin Homemade Aromaterapi ve Rosece’den farkı ürünlerinde parfüm olması. Bu yüzden eğer parfümsüz bir şampuan arıyorsanız ilk iki markaya yönelebilirsiniz.

Dr. Savon

Türkiye’nin ilk kişiselleştirilebilir saç ürünlerini üreten Dr. Savon’da test doldurarak kendi saçınıza özel içerikleri satın alabiliyorsunuz. 2016 yılında kurulan ve farklı ihtiyaçlara yönelik içerikler hazırlayan Dr. Savon markası da yerli.

Sülfat, SLS, SLES ve paraben içermeyen yerli saç bakım ürünleri arıyorsanız deneyebilirsiniz.

Procsin

Yasin Çakır’ın 2011 yılında kurduğu Procsin markası da yerli saç bakımı markaları arasında. Üstelik Procsin’in Boom Butter gibi bazı ürünleri de oldukça popüler. Eğer uygun fiyatlı ve yerli şampuan arayışındaysanız Procsin ailesindeki Magic Mix ve Boom Butter markalarına göz atabilirsiniz.

Yerli saç bakımı demişken saç boyasından da bahsedelim. Procsin markası aynı zamanda yerli saç boyası da üretiyor. Magic Mix ismiyle ürettiği saç boyalarını da inceleyebilirsiniz.

Revox

GeoMASS Ar-Ge şirketinin bir markası olan Revox’u daha çok at kuyruğu özlü şampuanıyla tanıyoruz. Sülftasız yerli şampuan arayışındaysanız Revox markasının değişik ürünlerini inceleyebilirsiniz. Markanın aynı zamanda saç kremi ve saç serumu gibi ürünleri de mevcut.

Duru

yerli-sampuan-duru

Mehmet Rıfat Bey’in kurduğu Evyap’ın 1967 senesinde piyasaya sürdüğü Duru sabunları bugün şampuan da üretiyor. Üstelik piyasada bulabileceğiniz en ucuz şampuanlardan biri Duru. Paraben, alkol ve glüten içermeyen içerikleriyle bütçenizi koruyabilirsiniz.

Duru’nun yağlı, kepekli, güçsüz saçlar için ürettiği şampuanları pek çok markette bulabilirsiniz. Şampuandan beklentiniz saçlarınızı temizlemesiyse ve bundan başka özelliklere ihtiyaç duymuyorsanız uygun fiyata yerli şampuan arayışınızı Duru’yla tamamlayabilirsiniz.

Otacı

Şifalı bitkilerle tedavi eden bilge anlamına gelen Otacı’nın tarihi, 1955 yılına dayanıyor. Sülfatsız yerli şampuan arayanların rahatlıkla tercih edebileceği Otacı markasının ürünlerini çeşitli kozmetik dükkanlarından, kendi internet sitesinden ya da eczanelerden satın alabilirsiniz.

Otacı’nın saç ürünleri paraben, silikon, SLES ve SLS (sülfat), hayvansal madde ve sentetik parfüm içermez. Saçlarınıza bakım yaparken zararlı içeriklere maruz kalmak istemiyorsanız Otacı markasını tercih edebilirsiniz.

Dalin

Eczacı Adil Karaağaç’ın 1983 senesinde çıkardığı Dalin, bugün çocuk şampuanı dendiğinde akla ilk gelen marka. Göz yakmayan bebek şampuanı arıyor ve bunun yerli olmasını istiyorsanız Dalin’i tercih edebilirsiniz.

Bioxcin

Saç dökülmesi denince aklımıza ilk gelen yerli şampuan Bioxcin. Türkiye’nin en köklü şampuan markalarından biri olan Bioxcin, 2002 yılında kurulan Biota’nın bir markası. İnsan vücudundaki elementleri bitkilerden aldığı içeriklerle besleyen ürünler üreten Bioxcin hem geniş bir ürün yelpazesine hem de uygun fiyatlara sahip.

Yerli Saç Kremi Markaları

Yukarıda saydığımız markaların pek çoğu şampuanın yanı sıra saç kremi de üretiyor. Otacı, Homemade Aromaterapi, Rosece, Polente gibi markaların saç kremlerini de kullanabilirsiniz. Hatta Procsin gibi bazı markalar saç maskesi, spreyi gibi ekstra bakım ürünleri de sunuyor.

Saç kremleri şampuana göre daha uzun süre saçta kalıyor. Bu yüzden de etkisi şampuana göre daha yoğun. Dolayısıyla özellikle kadınlar saç kremine daha çok önem veriyor. Eğer saçlarınız karışıyorsa ve taramakta zorlanıyorsanız kesinlikle her yıkamada saç kremi de kullanmanızı öneririz.

Urban Care

2013’te Türkiye’de kurulan Urban Care, yeni nesil saç bakımı denince akla ilk gelen markalardan. Tabii ki şampuanları da mevcut. Fakat saç bakım kremleri, serumları ve spreyleri üzerine de ekstra yoğunlaştığı için bu başlıkta bahsetmek istedik. Örneğin yerli kuru şampuan ya da yerli deniz tuzu spreyi arıyorsanız Tony&Guy ve Batiste yerine Urban Care deneyebilirsiniz.

Urban Care’de yerli sıvı saç kremi, gece maskesi, serum gibi bakım ürünlerini de bulabilirsiniz. Üstelik fiyatları da ulaşılabilir düzeyde. İsminden dolayı yabancı sanılsa da yerli bir marka.

Saç kremi seçerken elbette ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Temiz içerikli, saçı besleyen ve yumuşatan bir saç kremi seçebilirsiniz.

Özetle ülkemizde saç bakımı üzerine yoğunlaşmış pek çok marka var. Üstelik bunların büyük kısmı içeriklerine de dikkat ediyor. Bir sonraki saç bakımı alışverişinizde yabancı markalar veya ithal ürünler yerine bu markaları tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın