Yerli Dijital Platformlar

Tüm dünyada değişen izleme alışkanlıkları ülkemizde de kendini göstermiş durumda. Dünya çapında televizyonların izlenme oranları hızla düşerken dijital platformların izlenme oranları ise hızla artıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız süreçle birlikte adeta patlama yaşayan dijital platformlar, ülkemizde de oldukça fazla tercih ediliyor.

Netflix, Amazon Prime, Disney Plus gibi dünyanın önde gelen dijital platformlarının yanı sıra ülkemizdeki yerli dijital platformlar da oldukça ilgi çekiyor. Bu yazımızda yerli dijital platformlardan bahsedeceğiz. Dijital platformları tek tek inceleyip, içerikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Eklemek istedikleriniz varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

BluTV

Ülkemizin ilk dijital platformu olan BluTV, 2023 Aralık’ta Warner Bros şirketi tarafından satın alındı. Artık yerli platformlar arasında olmasa da yerli içerikler olduğu için bu sayfada tutuyoruz.

✅ Bilgisayar
✅ Cep Telefonu
✅ Akıllı Televizyon

Ülkemizin ilk yerli dijital platformu olan Blutv, 2015 yılından bu yana özgün içerikler üretmektedir.  Hem bilgisayar, hem cep telefonu hem de akıllı televizyonlar üzerinden izlenebilmektedir. Blutv’nin ilk özgün içeriği ise 2017 yılında yayınlanan Masum dizisidir.

Masum dizisinin ardından da üretimlerine hız kesmeden devam eden Blutv;

 • Sıfır Bir “Bir Zamanlar Adana’da”,
 • Sahipli,
 • 7 Yüz,
 • Bartu Ben,
 • Bozkır,
 • Behzat Ç,
 • Aynen Aynen,
 • Yarım Kalan Aşklar,
 • Çıplak,
 • Yeşilçam,
 • Bonkis,
 • İlk ve Son gibi dizileri de izleyicileriyle buluşturmuştur.

Dizilerin yanında programlar da üreten Blutv;

 • 40,
 • Yalnızım Mesut Bey,
 • Karsu’un Odası,
 • İbrahim Selim ile Boom gibi programlarıyla da oldukça beğeni toplamıştır.

Blutv’yi diğer dijital platformlardan ayıran en önemli özelliği ise canlı yayın özelliğidir. Blutv üzerinden ülkemizde yayın yapan pek çok televizyon kanalını da canlı olarak izlemeniz mümkündür.

Geniş bir içeriğe sahip olan Blutv’nin yıllık abone olduğunuzda aylık ücreti 69.90 TL olarak belirlenmiştir. En iyi yerli dijital platformlar arasında olan Blutv’ye siz de üye olabilir, yerli içerikleri izleyebilirsiniz.

puhutv

✅ Bilgisayar
✅ Cep Telefonu
✅ Akıllı Televizyon

Özgün içerikler üretmek amacıyla 2016 yılında kurulmuştur. Puhu TV günümüzde özgün içerik üretmeyi bırakan yerli dijital platformlar arasındadır. %100 yerli sermayeyle Doğuş Grubu tarafından kurulan Puhu Tv, Fi isimli diziyle adını geniş kitlelere duyurmuştur. Ücretsiz oluşuyla da pek çok kişi tarafından beğeniyle tercih edilmiştir.

Tıpkı Blutv gibi hem telefon hem bilgisayar hem de televizyonlar üzerinden erişebilir durumdadır. Puhu Tv’nin Fi dizisinden sonraki en büyük işi Haluk Bilginer’in başrolünde yer aldığı Şahsiyet dizisi olmuştur. Şahsiyet’i sırayla Jet Sosyete ve Seyyar takip etmiştir. Ardından özgün içerik üretimini durduran platform anlaşmalı şirketlerin televizyon dizilerini yayınlamaya başlamıştır.

Farklı dijital platformlardaki yerli yapımları keşfetmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Gain

✅ Bilgisayar
✅ Cep Telefonu
✅ Akıllı Televizyon

yerli dijital platformlar gain

Yeni nesil içerik platformu sloganıyla yayın hayatına başlayan Gain, 2019 yılında kurulmuştur. Platformun ilk çıktığında amacı sadece mobil cihazlar üzerinden yayın yapmak olarak duyurulmuştur. Ancak kısa sürede hem bilgisayar hem de akıllı televizyonlar üzerinden izlenebilir hale gelmiştir.

Açılımı Güzel Ahlak İyi Niyet anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. En çok öne çıkan özelliği ise yeni ve bağımsız içerik üreticilerini desteklemesidir. Özgün içeriklere ağırlık veren platformun en çok öne çıkan yapımı On Bin Adım isimli dizi projesidir.

Bu dizi haricinde;

 • Cezailer,
 • Etkileyici,
 • Ayak İşleri,
 • Hamlet,
 • Aslında Özgürsün,
 • Bizi Ayıran Çizgi,
 • Terapist gibi pek çok orijinal yerli diziye ev sahipliği yapmıştır.

Dizilerin yanında programcılığa da ağırlık veren Gain;

 • Özelden Yürüyenler,
 • Dayı Şov,
 • Tuz Biber,
 • Güzel Sayılar gibi programlarla da öne çıkmaktadır.

Üretimlerine hız kesmeden devam eden Gain, en uygun fiyatlı yerli dijital platformlar arasındadır. Gain’in aylık abonelik fiyatı 99 TL’dir. Edu adresinizle 49 TL’ye üye olabilirsiniz.

Bunun dışında Gain’i ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. Ücretsiz Gain seçeneğinde, sınırlı içerikleri izleyebilmeniz, tüm canlı yayınlara erişebilmeniz ve tüm orijinal yapımların ilk bölümlerini izleyebilmeniz mümkündür.

Exxen

1 Ocak 2021 tarihinde yayın hayatına başlayan Exxen, en çok izlenen yerli dijital platformlar arasındadır. Exxen, Acun Ilıcalı’nın kurduğu bir platformdur. Yayına başladığında içerisinde diziler, reality show programları, yarışmalar, belgeseller ve çizgi filmler bulunan Exxen, günümüzde yerli dizi üretimiyle ön plana çıkmaktadır.

Platformun yayınladığı Gibi dizisi ve Konuşanlar programı fenomen haline gelmiş, herkes tarafından büyük bir keyifle izlenmektedir. Ayrıca Exxen Survivor sıralama yayınlarıyla da ilgi çekmektedir. Bunun yanında geçtiğimiz yıl Acun Ilıcalı, Exxen’de yayınlamak üzere Şampiyonlar Ligi yayın haklarını satın almıştır.

Exxen fiyatları ise oldukça uygun seviyelerdedir. Reklamlı ve reklamsız seçenekleri bulunan Exxen’de reklamlı paketin aylık abonelik ücreti 249 TL olarak belirlenmiştir. Reklamsız paketin aylık ücreti ise 54,90 TL’dir. Exxen spor paketinin fiyatı ise 291,75 TL olarak belirlenmiştir.

En çok abonesi bulunan yerli dijital platformlar arasında bulunan Exxen’in abone sayısı neredeyse 2 milyondur.

Mubi

2007 yılında Efe Çakarel tarafından kurulan Mubi, ismini 2010 yılında almıştır. Orijinal bir içerik üretmeyen Mubi, dünyaca ünlü festival filmlerini izleyiciyle buluşturma amacıyla kurulmuştur.

Hem internet sitesi, hem de akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilir durumdadır. Mubi, her gün bir yeni film yayınlamaktadır. Eskiden arşivi kapalı olsa da günümüzde Mubi arşivindeki bütün filmleri dilediğiniz zaman izleyebilmeniz mümkündür.

Zaman zaman yönetmen dosyaları da yapan Mubi, hazırladığı koleksiyon içerikleriyle de oldukça dikkat çekmektedir. Sinemaseverlerin bir numaralı yerli dijital platformu olan Mubi’nin aylık abonelik ücreti ise 89 TL’dir. Zaman zaman kampanyalar yapan Mubi’yi takip edebilir ve çok daha uygun fiyatlarla abone olabilirsiniz.  

Diğer Dijital Platformlar

diger dijital platformlar

Yerli dijital platformlar arasında olmayan ancak ülkemizde yayın yapan, yerli içerikler üreten dünyaca ünlü dijital platformlar da bulunmaktadır. Gelin bu platformlara birlikte bakalım.

Disney +

Ülkemizdeki yayın hayatına 2022 yılında başlayan Disnes+, hızla orijinal içerikler üretmeye de başlamıştır. Kaçış isimli diziyle ülkemizde yayın hayatına başlayan platform, kısa süre içerisinde ikinci projesi Dünyayla Benim Aramda dizisini de izleyicilerinin beğenisine sunmuştur.

Geniş arşivi ile dikkat çeken platformun fiyatları da rakiplerine göre oldukça uygun durumdadır. Disney+’a aylık abone olmak için ödemeniz gereken tutar 34,99 TL’dir. Platformun yıllık abonelik ücretlendirmesi ise 279 TL olarak belirlenmiştir.

Netflix

Ülkemizde en fazla yerli içeriğe imza atan yabancı dijital platformlar arasında bulunan Netflix, 2016’dan beri ülkemizde de izlenebilmektedir. Ülkemize geldiği günden beri;

 • Hakan Muhafız,
 • Atiye,
 • Fatma,
 • Uysallar gibi pek çok projeye imza atan Netflix çeşitli açıklamalara göre ülkemizde en fazla aboneye sahip olan dijital platform konumundadır.

Netflix yapımı yerli dizileri ve filmleri merak ediyorsanız ilgili ve detaylı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Amazon Prime Video

Henüz Türkçe bir içerik oluşturmayan Amazon Prime, en çok fiyatıyla dikkat çekmektedir. Yayına girdiği günden beri değişmeyen fiyatıyla insanların sevdiği dijital platformlar arasındaki yerini korumaktadır. Pek çok yerli ve yabancı yapıma ev sahipliği yapan Amazon Prime Video’nun aylık ücreti 39 TL olarak belirlenmiştir.

Özetlemek gerekirse bu yazımızda yerli dijital platformlar hakkında bilgiler verdik. Bu platformların öne çıkan yapımlarından ve dijital platform fiyatlarından bahsettik. Sizler de yerli platformlarımıza üye olabilir, yerli üretime destek olabilirsiniz.

Diğer yerli markalar hakkında merak ettiğiniz şeyler varsa yazılarımızı okuyabilirsiniz. Eklemek istediğiniz bir konu olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

“Yerli Dijital Platformlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın