Yerli Ped Markaları | Kadın Hijyen Ürünleri

Kadınlar olarak ped ve hijyen ürünlerinden vazgeçebilmemiz mümkün değil. Hayatın akışına uyum sağlayabilmek hem konforlu hem de hijyenik kalabilmek için ped, tampon, kap, yıkanabilir ped, adet külodu gibi ürünlerden yardım alabiliriz. Neyse ki bu alanda yalnızca yabancı markalara mahkum değiliz. Ülkemizde çok sayıda olmasa da yerli ped markaları mevcut.

Çeşitli sebeplerden yabancı markalar yerine yerli markalara öncelik vermek istiyor olabilirsiniz. Biz de bu sitede günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin yerine koyabileceğiniz yerli markalardan bahsediyoruz. Sitedeki diğer yazılara göz atarak bütçenize ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Yerli Pedler ve Regl Ürünleri

Bu başlık altında yerli ped ve regl ürünlerine yer verdik. Uzun yıllardır ülkemizde olan yerli ped markalarından Sleepy ve Molped yalnızca hijyenik ped ve günlük ped üretiyor. Tampon arayışındaysanız Beije markasını inceleyebilirsiniz. Beije aynı zamanda medikal silikondan adet kabı da üretiyor. Eğer daha az atık oluşturmak için bir adım atmak istiyorsanız menstrual kapları da araştırabilirsiniz.

Beije

beije-yerli-ped

Doruk Akpek, Naz Özbek ve Eren Güngör adlı 3 genç girişimcinin kurduğu Beije markası, abonelik şeklinde çalışıyor. Fakat deneme paketlerini tek seferlik olarak da alabilirsiniz. Özellikle tahriş, kaşıntı gibi problemler yaşıyorsanız organik bambu, organik pamuk içeriği ve ağartma-boya olmayan yapısı sayesinde daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

Pedlerden ve tamponlardan memnun kalırsanız abonelik şeklinde devam edebilirsiniz. Sitede nasıl bir abonelik oluşturmanın sizin için daha iyi olacağını keşfetmeniz için bir test de mevcut. O testte yaklaşık döngü uzunluğu ve kanama yoğunluğu hakkındaki soruları cevaplayarak sizin için uygun paketi bulabilirsiniz.

Beije’de hijyenik ped, tampon ve günlük pedin yanında menstrual kap da satılıyor. Aynı zamanda regl dönemiyle ilgili içerikler paylaştıkları “döngü” adında bir blogları da var. Eğer regl olmaya yeni başlayan bir kız için marka arıyorsanız Beije’in ilk regl paketine göz atabilirsiniz. Bu pakette çikolata, ped kesesi, broşür, kalem ve ped gibi ürünler var.

Yerli pedin yanı sıra yerli adet kabı ve yerli tampon arıyorsanız Beije ürünlerini inceleyebilirsiniz.

İlk siparişinizde %15 indirim almak için indirim kodumuzu kullanabilirsiniz: RZS870

Sleepy

Aslında sitede Sleepy ve Eruslu Sağlık’tan daha önce bahsetmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse Eruslu Sağlık, 2004 yılından beri farklı markalar altında bebek bezi üretip ihraç ediyordu. 2015’te ise kendi bebek bezi markası Sleepy’yi kurdu. 2017 yılında bunun yanına hijyenik ped de ekledi.

Eruslu, başlangıçta plastik alanında çalıştığı için şeker kamışından elde edilen biyopolimer teknoloji sayesinde doğada çözünebilir pedler de üretiyor. Ecologic, Bio Natural ve Natural serisi içinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Organik pamuk ve organik bambu lifleri sayesinde konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sleepy’de yerli ped ve günlük ped bulabilirsiniz fakat tampon üretmiyorlar.

Molped

Ahmet Yahya Kiğılı’nın 1937’de kurduğu Hayat Kimya şirketinin 1999’daki girişimi Molped’di. Molped bugün; Bulgaristan, İran, Azerbaycan, Moldova’nın da içinde bulunduğu 40’tan fazla ülkede satılıyor. 2018’de çıkan Pure & Soft serisi ise boya, paraben, klor ve naylon içermediği için cilt dostu.

Molped’in hijyenik pedlerinin yanı sıra günlük pedleri de mevcut. Fakat şirket tampon üretmiyor.

Ülkemizde en çok satılan ped markaları Orkid ve Kotex ise yabancı şirketlere ait. Orkid, P&G’nin, Kotex ise Kimberly-Clark’ın ürettiği markalar.

Pamucco

Organik pamuktan yıkanabilir bebek bezi ve adet pedi üreten Pamucco’da farklı boylarda pedler bulabilirsiniz. Daha az atık oluşturmak için tek çare adet kabı değil. Bu yıkanabilir pedler de hem doğayı hem de cildinizi korumak için birebir!

Sitede aynı zamanda yıkama öncesi pedinizi muhafaza edebileceğiniz saklama keseleri de mevcut. Eğer hayat tarzınız uygunsa bir sonraki reglinizde yıkanabilir pamuklu bezleri deneyebilirsiniz. Sitede aynı zamanda emziren anneler için göğüs pedleri ve yeni doğum yapmış anneler için lohusa kemeri ve lohusa pedi de mevcut.

Going Zeero

going-zeero-yikanabilir-yerli-ped

Plastikler insan hayatını son derece kolaylaştırdı ve uzattı. Fakat maalesef bazı ambalajlar ve atıklar dünyamızı zehirliyor. İçtiğimiz sular, yediğimiz gıdalar mikroplastiklere maruz kalıyor. Büşra Nazlı Erten’in kurduğu Going Zeero ise sıfır atık felsefesiyle hem evimizde hem de kişisel bakımımızda daha temiz ve sürdürülebilir alternatifler sunuyor.

Zeero’nun öne çıktığı alan temizlik olsa da yıkanabilir pedlerini de deneyebilirsiniz. Markanın farklı boylarda pamuklu yıkanabilir pedleri ve ped taşıma çantası bulunuyor. Üstelik tekrar tekrar kullanabileceğinizi hesaba kattığımızda oldukça uygun fiyatlı.

Çıt çıtlarında nikel bulunmadığı için eğere nikele karşı bir duyarlılığınız varsa rahatça tercih edebilirsiniz. Belki kullandığınız kullan at pedlerin yanında Zeero’nun deneme setlerinden birini alıp regl döneminizde daha az atık çıkarmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

NeoComfort

Japonya, Amerika gibi ülkelerde yıkanabilir bebek bezi ve kadın pedi varken bizde neden yok diye düşünen bir çiftin markası NeoComfort. Bu sorunun üzerine alerjensiz, anti bakteriyel kumaşlardan pedler üretmeye başlamışlar.

Eğer siz de bu pedlerden denemek isterseniz NeoComfort internet sitesine ya da Trendyol mağazasına göz atabilirsiniz.

Ponped

Son olarak PonPed de kullan at pedlerden kullanmak istemeyenler için iyi bir alternatif olabilir. Hakkımızda sayfalarında bilgi olmadığı için maalesef onlarla alakalı bilgi veremiyoruz. Fakat oldukça emici bambu lifler kullandıkları için tercih edebilirsiniz. Üstelik fiyatı da uygun.

Markada aynı zamanda makyaj temizleme pamuğu ve göğüs pedi gibi ürünler de mevcut.

Özet

Kısaca özetlemek gerekirse ülkemizdeki yerli ped markalarını deneyebilirsiniz. Tampon konusunda yetersiz olsa da gerek kullan at ped gerek pamuklu bez anlamında farklı alternatifler var. Bu markaları deneyip size iyi geleni bulabilirsiniz.

Peki, siz bu markaları daha önce denediniz mi? Kendi tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle aşağıda paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın