Yerli Deterjan Markaları Nelerdir?

Antik çağlardan beri bir şekilde var olan deterjan günümüzde kullandığımız haline 1917 yılında Almanya’da kavuşmuştur. Henüz 100 yıllık bir tarihi olsa da deterjanlar hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde markalaşarak bütün dünyaya ihraç edilmektedir. Dünya markalarının yanı sıra pek çok yerli üretim deterjan da mevcuttur. Yerli deterjan markaları özellikle Türkiye pazarında önemli bir yere sahiptir.

Bizler bu yazımızda Türk malı bulaşık deterjanı markalarını, yerli çamaşır deterjanı markalarını ve Türk malı yumuşatıcı markalarını anlatacağız. Markalar hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Aşağıda bilgi verdiğimiz yerli deterjan markaları:

 • Bingo,
 • Borline,
 • U Green Clean,
 • Lindos,
 • Going Zeero,
 • ABC,
 • Boron,
 • Ersağ,
 • Ecos3,
 • Peros.

Türk Malı Bulaşık Deterjanı Markaları

Yerli deterjan markaları konusunda üretken olduğumuz alanlardan birisi bulaşık deterjanlarıdır. Bulaşık makinelerinin hayatımızda büyük bir yer kaplamasından dolayı bu deterjanlar yerini bulaşık makinesi tabletlerine bırakmıştır. Ancak hâlâ yoğunluklu olarak kullanılmaktadır. Gelin yerli bulaşık deterjanı markalarını birlikte inceleyelim.

Bingo

Hayat Holding çatısı altında 1987 yılında kurulan Hayat Kimya şirketine ait olan bir deterjan markasıdır. Ürün çeşitliliği oldukça fazla olan Bingo, bulaşık deterjanı da üretmektedir. Hayatımıza girdiği günden beri bir çok başarıya imza atmıştır. Bingo bugün en sevilen yerli deterjan markaları arasındadır.

Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan firma yola deterjanla çıkmış olsa da 1993-1994 yıllarında ürün skalasını genişletmiştir. Yumuşatıcı, yüzey temizleyici, cam silici gibi ürünler de eklemiştir. Sadece ülkemize değil yurt dışına da satışı yapılan Bingo kullananlar tarafından çok sevilmektedir.

Bingo’nun ürünlerine kendi internet sitesi üzerinden göz atabilirsiniz. Ayrıca çoğu marketten satın almanız da mümkündür.

yerli-bulasik-deterjani-markalari

Borline       

2005 yılında kurulan Bozoklar Makine Kimya A.Ş. tarafından üretilen marka, 2019 yılında ortaya çıkmıştır. Borline adı altında daha öncesinde oto şampuanı ve oto kimyasalları üreten şirket 2019 yılı itibariyle evsel grup alanında da ürünler yapmaya başlamıştır.

Türkiye’nin önemli madenlerinden biri olan Bor kullanılarak üretilen ürünler kullanıcılar tarafından çok sevilmektedir. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretilen ürünler arasında sıvı bulaşık deterjanının yanında sıvı el sabunu, sıvı çamaşır deterjanı gibi ürünler de bulunmaktadır.

Borline bugün en iyi yerli deterjan markaları arasındaki yerini sağlamlaştırmak için emin adımlarla ilerlemektedir. Ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

U Green Clean

1983 yılında yüksek kimya mühendisi Sevda Arıkan’ın kurduğu Uzay Kimya, 2007 yılından bu yana organik ve doğal içerikli temizlik ürünleri de çıkarıyor. U Green Clean markası yalnızca ham madde kullanımında değil, bu ham maddeleri işlerken ve ürünleri oluştururken de çevre dostu.

Yerli, helal, ekolojik ve organik bir deterjan kullanmak istiyorsanız U Green Clean markasını inceleyebilirsiniz. Elde yıkama ve makine için bitkisel bulaşık deterjanı, makine temizleyici ve tuz gibi ürünleri mevcut. Bu ürünlerde SLES, klor, sentetik parfüm, paraben, petrokimyasallar gibi zararlı içerikler bulunmuyor. Özetle alerjik ya da hassas cilde sahipseniz ve çevreye karşı duyarlı ürünler kullanmak istiyorsanız bu markayı güvenle tercih edebilirsiniz.

U Green Clean yalnızca yerli bulaşık deterjanları ile değil çamaşır deterjanları ve ev temizlik ürünleriyle de karşımıza çıkıyor.

Lindos

Bir başka çevre dostu markayla devam edelim. Deniz Akdemir’in çevre dostu ürünler üretme hayaliyle ortaya çıkan markanın bulaşık sabunu, çamaşır sabunu, doğal kastil sabun gibi ürünleri mevcut. Ürünün adının sabun olduğuna bakmayın, bulaşık makinesinde de kullanabileceğiniz versiyonu da var.

Lindos markası paraben, GDO, klor, sülfat, sentetik boya ve parfüm içermez. Aynı zamanda bu markadan alışveriş yaptığınızda Akdeniz’deki yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisine de katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Markanın logosundaki kaplumbağa da buradan geliyor.

Yerli Çamaşır Deterjanı Markaları

Türk malı bulaşık makinesi tableti konusunda henüz emekleme döneminde olsak da Türk malı çamaşır deterjanı konusunda oldukça geliştiğimizi söyleyebiliriz. Pek çok yerli deterjan markamız mevcuttur. Gelin bu yerli deterjan markaları neler birlikte inceleyelim.

ABC 

ABC, 1972 yılında Başer Kimya çatısı altında yurt içine ve dünya pazarına kimyasal ham maddeler üretme isteğiyle yüzde yüz yerli sermaye ile kurulmuştur. İlk deterjan hammaddesi üretimini 1974 yılında gerçekleştiren şirket 1970’li yılların sonunda krem deterjan, 1985 yılında ise toz çamaşır deterjanı üretmeye başlamıştır.

Müşteri memnuniyetine, kaliteli ürünlere ve iyi müşteri ilişkilerine büyük önem veren marka günümüzde hem Türkiye’nin hem de çevre ülkelerin en iyi deterjan markaları arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca markanın genel müdürü olan Eser Arıcı Kıroğlu yerli deterjan üreticileri arasında önemli bir kişi olmayı başarmıştır.

Renkliler beyazlar, parlak beyazlar, canlı renkliler gibi üç ana kategoride farklı kokularda ve çeşitte ürünleri mevcut olan markayı internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Ürünleri hem internet üzerinden hem de bütün marketlerden temin edebilirsiniz.

Aynı zamanda ABC yerli mi yazımızda markaya dair daha fazla detay bulabilirsiniz.

Boron

Boron, Bor madeni konusunda lider olan ülkemizde Eti Maden tarafından üretilmektedir. Bor madeninin leke çıkarıcı özelliği bilimsel testlerce onaylanmış ve tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

Ayrıca Boron deterjanın içerisinde boraks, soda, bitkisel sabun ve aktif oksijen kaynağı ham maddeler bulunmaktadır. Petrol, fosfat gibi zararlı kimyasallar, alerjen parfümler gibi sağlığa zararlı maddeler içermemektedir. Gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz tamamen yerli ve sağlıklı bir üründür.

Bunun yanında sadece toz çamaşır deterjanı değil sıvı çamaşır deterjanı üretimi de mevcuttur. Ayrıca marka geride bıraktığımız pandemi döneminde yüzde yüz yerli el dezenfektanı da üretmiştir.

Boron ürünlerini hem kendi internet sitesi üzerinden hem de marketlerden temin edebilirsiniz.

Ersağ

2009 yılında yüzde yüz yerli üretim olarak Bekir Sarı tarafından Denizli ilimizde faaliyete başlamıştır. Ersağ markasının amacı, üretilen ürünlerde zararlı maddeleri kullanmadan daha sağlıklı bir toplum olma yolunda adımlar atmaktır. Kullanıcılarında çevre bilinci uyandırmayı amaçlayan marka toz deterjan üretimi yapmaktadır.

Sadece deterjan alanında değil pek çok ürün grubunda aktif olarak üretim yapan Ersağ, yerli üretim deterjan markaları arasında yerini her geçen gün biraz daha sağlamlaştırmaktadır. Ersağ markasına ait ürünleri kendi internet sitesi üzerinden görebilir, inceleyebilirsiniz.

Going Zeero

2021 yılında Büşra Nazlı Erten’in atıksız ve zehirsiz bir marka hayaliyle ortaya çıkan Going Zeero, bulaşık makinesi deterjanı, kireç çözücü, çamaşır deterjanı, banyo spreyi gibi ürünler üretiyor. Ayrıca kendilerinden yerli ped markaları yazımızda bahsetmiştik. Yıkanabilir yerli ped üreten markanın ürünleriyle ilgili bilgi almak için o yazıya da göz atabilirsiniz.

Doğa ve cilt dostu Going Zeero çamaşır deterjanıyla bebek kıyafetleri de yıkayabilirsiniz. Atık çıkarmaması ve doğada çözünebilir olması da diğer avantajları. Markanın ürünlerini internet sitesi üzerinden ya da Trendyol’dan sipariş edebilirsiniz. Marka aynı zamanda bazı organik ve ekolojik dükkanlarda da satılıyor.

Ayrıca bu ürünlerin dışında Test Matik, Hes Matik gibi yerli üretim deterjan markaları da mevcuttur. Bulaşık deterjanları kısmında bahsettiğimiz U Green Clean’in de hem çamaşır deterjanı hem de yumuşatıcısı mevcut. Parfümsüz ve boyasız bir çamaşır deterjanı, doğal çamaşır suyu arıyorsanız U Green Clean markasına göz atabilirsiniz.

Türk Malı Yumuşatıcı

Çamaşırlarımızın mis gibi kokmasını ve yumuşacık olmasını sağlayan yumuşatıcılar günümüzde hepimizin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Dünyada pek çok ünlü yumuşatıcı markası olsa da yerli yumuşatıcı alternatifleri de mevcuttur. Gelin yerli yumuşatıcı markaları neler hep birlikte inceleyelim.

Bingo  

1937 yılında Yahya Kığılı tarafından kurulan Hayat Holding’e ait olan Hayat Kimya adlı firma tarafından üretilen Bingo en sevilen yerli deterjan markaları arasındadır. 1987 yılında başladığı ev bakım ve temizlik ürünleri serüvenine bugün hala tüm hızıyla devam etmektedir. 1993-1994 yıllarında sadece çamaşır deterjanından oluşan ürün grubunu genişletmiş yumuşatıcı üretmeye de başlamıştır.

Bingo’nun 7 çeşit yumuşatıcısı bulunmaktadır. En çok tercih edilen yerli yumuşatıcı markası olduğu söylenebilir. Ürünleri arasında Lovely, Sensitive, Bahar, Ortanca, Mor Çiçekler, Kuzumun Kokusu Oğluşum, Kuzumun Kokusu Canım Kızım gibi çeşitler mevcuttur.

Hepsi farklı kokuda birbirinden güzel yumuşatıcıları hem kendi internet sitesi üzerinden hem de bütün marketlerden satın alabilirsiniz. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretilen markaya destek olabilirsiniz. Diğer yerli markaları da sitemiz üzerinden keşfedebilirsiniz.

Peros

2005 yılında Adana ilimizde kurulan Beyaz Kağıt fabrikasının ürettiği Peros hem deterjan hem de yumuşatıcıları ile öne çıkan bir markadır. Yumuşatıcı ürünleri arasında klasik yumuşatıcılar ve konsantre yumuşatıcılar bulunmaktadır.

Ayrıca marka sadece yumuşatıcı değil, kireç önleyici, sıvı ve jel bulaşık deterjanı, sıvı sabun, genel amaçlı temizleyici ürünleri, oda spreyi, çamaşır suyu gibi ürünler de üretmektedir. Ayrıca pek çok markaya da ham madde desteği sunmaktadır.

Yurt içi pazarında olduğu kadar yurt dışı pazarında da son derece etkin bir markadır. Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Balkanlar başta olmak üzere 75 ayrı ülkeye ihracat yapmaktadır. Çevre dostu ürünler kullanıcıları tarafından çok beğenilmektedir. Kendi internet sitesi üzerinden ürünleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri marketlerden satın almanız da mümkün.

Ecos3

2009 yılında Hale Yedier Münüklü’nün kurduğu Ekokimya ekolojik, ISO 14001 sertifikalı, helal ve GMP sertifikalı kozmetik ve temizlik ürünleri üretiyor. Ekokimya şirketinin markalarından Ecos3 hem organik hem de bebek çamaşır yumuşatıcısı üretiyor. Ecoshop internet sitesi üzerinden 750 ml ya da 2.5 litrelik yumuşatıcı siparişi verebilir ya da organik ürün satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Alerjik ya da hassas ciltliyseniz Ecos3 markasının yumuşatıcılarını denemek isteyebilirsiniz. Marka bitki özleriyle ve esansiyel yağlarla doğal kokuya sahip.

U Green Clean

Yazının başlarında da bahsettiğimiz U Green Clean markasına yumuşatıcı bölümünde tekrar yer vermek istedik. Çünkü maalesef ağır parfümler içermeyen, doğa ve cilt dostu yumuşatıcı bulmak hiç kolay değil. U Green Clean markası ise parfümsüz, doğal lavanta yağlı cilt dostu yumuşatıcısıyla hassas ve alerjik ciltlere uygun.

Özetle; bu yazımızda sizlere yerli deterjan markaları konusunda detaylı bilgiler verdik. Türk malı çamaşır deterjanı markalarını anlattık. Yumuşatıcı ve bulaşık deterjanlarından bahsettik. Yerli deterjan üreticileri hakkında bilgilerimizi paylaştık. Diğer yazılarımızı da okuyabilir, yerli ürünler hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sizin favori yerli deterjan markanız ne? Kendi deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi de yorum olarak paylaşabilirsiniz.

“Yerli Deterjan Markaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

 1. İyi araştırın Hayat kimya Türkiye de üretim yapmış olabilir. AMA firma sahipleri Henkel yada diğer firmalar dan farkı yoktur.

  Yanıtla

Yorum yapın