Türk Malı Yerli İçecek Markaları

Birçok sektörde olduğu gibi içecek sektörünü de genellikle yabancı markalar domine ediyor. Coca Cola grubunun başı çektiği yabancı içecekler özellikle yemeklerin yanında en çok tüketilenler arasında. Fakat tabii ki yerli içecek markaları bulmak da mümkün.

Çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde de birçok yabancı marka sektörde önemli paya sahip. Şişelenmiş sularda bile birçok yerli görünen yabancı marka sektörde kendine yer buluyor.

Biz de bu yazımızda yerli olarak tercih edilebilecek markalara ve içecek gruplarına değinmeye çalıştık. Yerli markalara değinirken yemeklerin yanına eşlikçi farklı içecek grupları konusunda da sizi bilgilendirmek istiyoruz. Örneğin ilk akla gelen seçeneklerden olmasa da şalgam önemli yerli içecekler arasında yer alıyor.

İçeceklerin yanı sıra yerli gıda markaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Türk Malı Soğuk İçecek Markaları

Soğuk içecekler denince akla hem yerli gazlı içecekler hem de ayran, şalgam gibi alternatif yerli içecekler geliyor. Sizin için 7 farklı marka altında popüler ve yerli markaları listeledik.

Uludağ

Köklü bir geçmişe sahip olan 1930 yılında Mehmet Hakkı Bey tarafından kurulan Uludağ markası şu an ailenin 3. ve 4. kuşağı tarafından yönetiliyor.

Ürün grubu içinde doğal maden suyu, gazoz, limonata, portakallı gazoz gibi seçenekler bulunuyor. Aynı zamanda yerli enerji içeceği arayanlar için Deep marka enerji içeceği de Uludağ grubu bünyesinde bulunuyor.

Beypazarı

turk-mali-soguk-icecek

Beypazarı maden sularının kurucusu Ercan ailesi Türkiye’nin ilk maden sularının kurucu aileleri arasında yer alıyor. 1957 yılında kurulan şirket bugüne geldiğimizde çok daha büyüdü. 27 ülkeye ihracat yapan şirket ülkemizin önde gelen maden suyu üreticileri arasında yer alıyor.

Sağlıklı içecekler tercih etmeyi seviyorsanız içeriğinde pek çok mineral bulunan Beypazarı maden suyunu tercih edebilirsiniz. Markanın sade ve meyve aromalı maden sularının yanı sıra gazozu da mevcut.

Ülker

Ülkemizin en köklü markaları arasında yer alan Ülker genellikle bisküvi çeşitleriyle bilinse de birçok içecek ürününe de sahip. İçim markası altında meyve suları, Link meyve aromalı içecekleri ve Cafe Crown markası altında da kahve çeşitlerini bulmak mümkün.

Ülker Maltana ürünüyle de alkolsüz malt içecek üretti. Farklı bir içecek denemek isteyenler için tavsiye edilebilecek bir yerli içecek seçeneği olabilir.

Torku

Torku, adını Türkçenin bilinen en eski sözlüğü Divan-ı Lügat’ı Türk’ten alıyor. Anlamı “ipeksi, ipek gibi sağlam” olan Torku ile 2007 yılında çikolata ürünleriyle tüketiciyle ilk defa buluştu. Ardından kısa sürede ürün çeşitliliğini büyüttü ve şimdi önde gelen türk malı içecek üreticileri arasında yer alıyor. Torku Detoks, Limonata, Şerbet, Meyve Suyu, Soğuk Çay ve Şalgam çeşitleriyle birçok içecek grubunda birden yer alıyor. 

Bir Konya Şeker markası olan Torku yıllar içinde yeni ürünlerle de piyasada adından söz ettirebilir.

Sütaş

Türk malı içecekler sadece yabancı rakipleriyle rekabet etmiyor. Özellikle ayran ile kendi ürün grubumuzu da oluşturmuş durumdayız. Türkiye’nin en popüler yerli yemek eşlikçisi diyebileceğimiz ayran konusunda da önde gelen şirketlerden biri Sütaş. 

Ayran haricinde tabii ki süt ve kefir gibi diğer hayvansal süt ürünlerinde de Sütaş’ın yerli içecek markaları arasında önemli bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Bursa merkezli 1975 yılında kurulan marka giderek güçlenerek değerine değer katıyor. 2022 yılında sektörünün ihracat şampiyonu olan Sütaş Türkiye’nin dünya çapında da önemli bir değeri.

Doğanay

Doğanay 1960’lı yıllarda tarımsal üretime başlayan şirket fermente ürün grubunu kendine hedef olarak belirlemişti. Özellikle Şalgam ürünüyle bilinen Doğanay son yıllarda Limonata’sıyla da raflarda yerini aldı. 2022 yılında ise şişelenmiş şekilde tüketimine alışık olmadığımız ama birçok seveni olan turşu suyu da Doğanay ailesine katıldı. 

Geleneksel Yerli İçecekler

turk-cay-markalari

Genellikle yemek yanına eşlikçi ya da sonrası için aranan içeceklerde birçok kişinin aklına gelen ilk tercih Coca-Cola olabiliyor. Yerli alternatifler arayanlar için akla gelebilecek içecek çeşitlerini derledik.

  • Ayran 
  • Şalgam
  • Boza 
  • Kefir 
  • Türk Kahvesi
  • Çay
  • Limonata
  • Şerbet
  • Rakı

Elbette bu ürünlerin hepsi için yerli markalar bulmak mümkün. Yukarıda bahsettiğimiz yerli markalardan bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Spesifik olarak merak ettiğiniz içecek kategorilerine de burada değindik. Yine de başka sorularınız varsa yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca kendi tavsiye ve önerilerinizi de belirtebilirsiniz.

Türk Malı Soğuk Çay Var mı?

Çaykur Didi markasıyla soğuk çay sektöründe yer alıyor. Torku soğuk çay ve butik çay markalarımız arasında yer alan Lazika Soğuk Çay da tercih edebileceğiniz markalarımız ve ürünlerimiz arasında.

Türk Malı Enerji İçeceği Var mı?

Uludağ Deep ve Meridyen Gıda tarafından üretilen Dark Blue yerli enerji içeceği markaları arasında yer alıyor. Çok fazla yerli markanın bulunmadığı bu alanda en azından bu 2 marka ve ürünü önerebiliriz.

Türk Malı Kola Markası Var mı?

Türk malı kola markası denince akla gelen ilk ürün Cola Turka olsa da bu ürün Ülker tarafından Japon DyDo Drinco firmasına satılmıştı. Üretimi Türkiye’de yapılsa da marka Japonlara ait. Fakat Bim Le Cola ürünü yerli kola olarak değerlendirilebilir.

Yorum yapın