Yerli Elektronik Markaları Nelerdir? | Bütçe Dostu ve Kaliteli

Son yıllarda üretim alanında en çok öne çıkan ülkelerden birisi de Türkiye. Tekstil alanındaki başarısını elektronik alanında da sürdürmek isteyen ülkemizde pek çok yerli elektronik markası bulunmaktadır. Ülkemizde kurulan yerli elektronik markaları dünyanın pek çok ülkesinde satılmaktadır. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayan markalar, bugün milyonlarca eve girmektedir.

Bu yazımızda yerli elektronik markaları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Hayatınızın diğer alanlarında da yerli markalara yer vermek isterseniz blogumuzdaki diğer yazılara göz gezdirebilirsiniz. Ama şimdi gelin yerli teknoloji markaları neler, birlikte inceleyelim.

Türk Teknoloji Markaları

Yıllardan beri hayatımızda olan, hem kaliteleri hem de fiyatlarıyla öne çıkan pek çok Türk malı teknoloji markası vardır. Gelin yerli elektronik markaları neler, birlikte bakalım.

Arçelik

En değerli Türk markaları arasında bulunan Arçelik, 1955 yılında Vehbi Koç önderliğinde kurulmuştur. Sütlüce’de kurulan firma Türkiye’deki ilk çamaşır makinesini üreten marka olarak tarihe geçmiştir. Takip eden yıllarda ilk buzdolabını da üretmiştir.

Yıllar içerisinde pek çok alt marka kurmuş ve her kesime hitap etmeyi başarmıştır. Farklı segmentlerde, farklı kalitede ürünler üreterek ulaşılabilir olmanın önemini diğer markalara göstermiştir.

Arçelik’in ürünleri arasında; beyaz eşyalar, ankastreler, küçük ev aletleri, su arıtma sistemleri, bilgisayar, cep telefonu, ses ve görüntü sistemleri, televizyon gibi çok çeşitli ürünler bulunmaktadır.

Yıllar içerisinde kalitesinden ödün vermeden ürün skalasını genişletmiştir. Arçelik, günümüzde Türk malı elektronik ürünler denildiğinde akla ilk markalardan biridir.

Luxell

1996 yılında Mustafa Köseoğlu tarafından kurulan Luxell, sıklıkla yabancı marka sanılmaktadır. Bu nedenle de marka ile ilgili cevabı en çok merak edilen soru “Luxell yerli mi?” olmaktadır. Evet Luxell tamamıyla yerli bir markadır.

En dayanıklı elektronik ürünleri üretme amacıyla yola çıkan Luxell, yıllar içinde ürün çeşitliliği konusunda önemli adımlar atmıştır.

Markanın ürünleri arasında fastfryer, fırın, mini fırın, davlumbaz, vantilatör, ısıtıcı gibi ürünler bulunmaktadır. Özellikle farklı renk seçenekleri bulunan mini fırınlar markanın en çok satan ürünleri arasındadır.

Ayrıca tüm Luxell ürünleri CE belgelidir. Bunun yanında TSE, EMC, SGS, RoHS,  LVD gibi standart kuruluşları tarafından belgelenmiştir. Son derece güvenle kullanabileceğiniz ürünleri internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Arnica

En iyi yerli markalar arasında bulunan Arnica, Senur A.Ş tarafından 2001 yılında kurulmuştur. Uzun yıllardır hayatımızda olan kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle öne çıkan bir markadır. Kısa zamanda herkes tarafından sevilen bir marka haline gelmiştir. Bunun sonucunda da 2009 yılında Tüketici Kalite Ödülü’nü kazanmıştır.

Arnica henüz ortaya çıkmadan önce Senur ismiyle üretim yapan firma, sadece Türkiye’de satılmak üzere değil, dünya markaları için de Türkiye’de üretim yapmaktadır. Yıllar içerisinde firma birçok ilke de imza atmıştır. Ülkemizdeki ilk narenciye sıkacağını, ilk mutfak robotunu, ilk halı yıkama makinesini, ilk katı meyve sıkacağını üreterek tarihe adını yazdırmıştır.

Ev temizliği, gıda hazırlama, içecek hazırlama gibi farklı kategorilerde onlarca ürünü bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanabileceğiniz ürünleriyle en değerli yerli elektronik markaları arasındadır.

Arzum

turk-mali-elektronik-markalari

1966 yılında Kemal Kolbaşı, Kazım Kolbaşı ve İbrahim Kolbaşı tarafından %100 yerli sermaye ile kurulan Arzum, en değerli Türk markaları arasında yer almaktadır. Bugün sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde milyonlarca eve girmeyi başarmıştır. En iyi teknolojiyi, en yeni haliyle sunmayı amaçlayan Arzum, 1967 yılında ilk yerli markalı ütüyü üretmiştir. Aynı şekilde marka ilk yerli malı mutfak robotunu da 1991 yılında piyasaya çıkarmıştır.

Pek çok kez çeşitli ödüllere de layık görülmüştür. Türkiye’de ilk kez 3 yıl garanti uygulamasını da başlatan marka olarak tarihe geçmiştir. Bu tarz yenilikçi hamleleriyle Arzum Türk malı elektronik ürünler dünyasının önemli bir oyuncusu haline gelmiştir.

Arzum ürünleri arasında, fırın, ocak gibi gıda hazırlama ve pişirme ürünleri, saç kurutma makinesi, tıraş makinesi, epilasyon aleti gibi kişisel bakım ürünleri, ütü, elektrikli süpürge, şofben gibi elektrikli ev aletleri bulunmaktadır. Bu kategorilerde toplam 650 ürünü bulunan marka, Türk kahvesi makinesi olan Okka ile de oldukça önemli adımlar atarak Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynamıştır.

Raks

1964 yılında Aslan Önel tarafından kurulan Raks, 1990’lı yıllarda dünyanın en büyük 2. kaset üretim firması olarak adını tarihe yazdırmıştır. Marka sadece kaset değil elektrikli ev aletleri ve elektronik ürünler alanında da faaliyet göstermiştir.

2007 krizinde iflasını açıklayan Raks, kısa süre sonra Asan Dağıtım tarafından satın alınmıştır. Sonrasındaysa üretimlerine aynı şekilde yüzde yüz yerli sermaye ile devam etmiştir.

Markanın ürettiği ürünler arasında; mikser, kahve makinesi, blender gibi mutfak ürünleri bulunsa da en iddialı olduğu alan ısıtma ve soğutma ürünleridir. Ülkemizde uzun yıllardan beri vantilatör denildiğinde akla Raks gelir. Onlarca çeşit vantilatör üreten marka hem uygun fiyatları hem de kalitesi nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Simfer

1977 yılında üretimlerine başlayan Simfer, ilk başta sadece katı yakıt soba üretimi yapsa da 1997 itibarıyla pişirici kategorisinde de üretim yapmaya başlamıştır. Her zaman tüketicilerinin ihtiyaçlarını ilk sıraya koyan marka yenilikçi anlayışıyla kısa zamanda büyük bir marka haline gelmiştir.

Pişirici ürünlerin yanına 2015 yılında soğutucu ürünleri de katmıştır. Üstelik bugün sadece Türkiye’de değil tam 146 ülkede satış yapmaktadır. Aynı zamanda çevreye duyarlı üretimleriyle de takdir toplayan marka ülkemizin ilk 500 sanayi kuruluşu arasındadır.

Simfer’in en çok satan ürünleri ankastre setler, turbo fırınlar ve set üstü ocaklardır. Sizler de internet sitesinden uygun fiyatlı ürünleri inceleyebilirsiniz.

Ufo

Mehmet Yeşil, Abdullah Yeşil ve Mustafa Adem tarafından İstanbul’da kurulan Ufo, sadece ülkemizde değil dünyada da tanınan yerli elektronik markaları arasındadır. 1998 yılında ürettiği özel helezonik sargılı ısıtıcılar ile kendini sektöre kanıtlamıştır.

Ayrıca marka yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen ve atık üretmeyen ısıtıcılarıyla çevreye duyarlı anlayışını da sürdürmektedir. Bunun yanında markanın ürünlerinin çalışma prensipleri de rakiplerinden farklıdır. Ufo ürünleri, ortamın havasından önce en çok ışık alan nesneleri ısıtırlar. Bu nedenle de enerji kaybını en aza indirirler.

Ufo ürünleri arasında; vantilatör, ısıtıcı, ayak ısıtıcı, hava temizleyici, fanlı ısıtıcı gibi ürünler bulunmaktadır. Yıllardır evlerimizi ısıtan Ufo en sevilen yerli elektronik markaları arasındadır.

Sinbo

20 yıldan uzun süredir en uygun fiyatlı elektronik ürünleri üreten ve bizlerle buluşturan Sinbo, kısa zamanda sektörün önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. En kaliteli ürünleri, en yeni teknolojilerle birleştiren firma, ürünlerini uygun fiyata satmayı her zaman ilk sıraya koymaktadır.

Türk malı elektronik ürünler üretip bunları dünyaya da pazarlamaktadır. Pek çok ülkede pek çok evde Sinbo ürünleri kullanılmaktadır. Markanın pişirme kızartma, içecek hazırlama, gıda hazırlama, kişisel bakım, süpürge, ütü, ısıtma soğutma gibi kategorilerde onlarca çeşit ürünü bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse yerli elektronik markaları hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Türk malı elektronik ürünleri birlikte inceledik. Dünyanın dört bir yanına yayılan Türk markaları milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmaktadır. Sizler de yerli üretimi desteklemek için yerli markaları tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın