Türk Netflix Dizileri | En İyi Yerli Netflix Dizileri

2016 yılında Türkiye’ye giriş yapan online yayın platformu Netflix, ülkemizin en çok seyredilen dijital platformlarındandır. Netflix, yayına başladığı günden beri birçok yerli dizi ve film üretmiştir. Her kesimden izleyicinin ilgisini çeken içerikleriyle izleyicilerini memnun etmektedir. Bu nedenle Türk Netflix dizileri hem dünyada hem de ülkemizde büyük bir merakla izlenmektedir.

Bizler bu yazımızda Türk yapımı Netflix dizilerinden bahsedip detaylıca anlatacağız. Diğer yerli yapımlar için sitemize göz atmayı unutmayın.

En İyi Türk Netflix Dizileri

Netflix Türkiye bugüne kadar dram, komedi, polisiye, romantik komedi, gerilim, tarih gibi pek çok alanda dizi ve film üretmiştir. Gelin Netflix Türkiye’nin ürettiği Türk Netflix dizileri neler, birlikte bakalım.

Aşk 101 (2020)

IMDB – 7.5

Tür – Komedi, Drama, Romantik

İlk sezonu 2020 yılında, ikinci ve final sezonu 2021 yılında yayınlanmıştır. Aşk 101 en sevilen Türk Netflix dizileri arasındadır. Hem ülkemizde hem de dünya çapında büyük bir ilgiyle izlenmiştir.

Dizide 5 lise öğrencisinin 1998 yılında geçen hikayesi anlatılmaktadır. Dizide gençleri okuldan atmaya çalışan okul müdürünü Müfit Kayacan canlandırmaktadır. Kayacan’ın dışında Bade İşçil, Tuba Ünsal, Mert Yazıcıoğlu, Kubilay Aka, Selahattin Paşalı, Pınar Deniz gibi isimlerin rol aldığı dizinin senaryosu ise Meriç Acemi tarafından yazılmıştır.

Lise öğrencilerinin hiçbir dönem değişmeyen sınav dertlerini, arkadaşlık dostluk ve aşk hikayelerini anlatan dizi her yaştan izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

16 bölümden oluşan dizi 98 yılında geçmesi nedeniyle nostalji ve gençlik dizisi sevenlere önerilmektedir.

Atiye (2019)

IMDB – 7.0

Tür – Drama, Fantastik, Gizem,

3 sezondan oluşan Atiye’nin toplamda 24 bölümü mevcuttur. 2019 yılında yayınlanan ilk sezonun ardından 2021 yılında 3. Sezonuyla ekrana veda etmiştir. Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” isimli kitabından ekrana uyarlanmıştır. Ayrıca dizinin başrolünde Beren Saat ve Mehmet Günsür yer almaktadır.

Türk Netflix dizileri arasında önemli bir yeri olan Atiye; İstanbullu ressam Atiye’nin kendi geçmişiyle bağlantı kurarak evrensel sırları keşfetmesini konu almaktadır. Çekimleri Göbeklitepe ve Nemrut gibi önemli noktalarda yapılmıştır. Pek çok mitolojik olaya ve kahramana atıfta bulunan dizi, içerdiği gizem öğeleri sayesinde son derece sürekleyicidir. Ayrıca hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir ilgiyle izlenmiş, listelere girmiştir.

Türk mitolojisine, mistik karakterlere, yerel hikayelere ilginiz varsa kaçırmamanız gereken dizilerden biridir.

Fatma (2021)

IMDB – 7.4

Tür – Suç, Drama, Gerilim

Henüz sadece 1 sezon yayınlanmasına rağmen çok sevilmiştir.

Fatma dizisinde Burcu Biricik başrol olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizinin senaristliğini Özgür Önurme, yönetmenliğini ise Özer Feyzioğlu yapmaktadır. Kaybolan kocasını ararken seri cinayetler işlemeye başlayan Fatma’nın içinde bulunduğu durumu ustalıkla anlatan dizi en iyi Türk Netflix dizileri arasındadır.

Erkek egemen dünyada, küçük çocuğuyla birlikte temizlikçilik yaparak hayatta kalmaya çalışan Fatma’nın başına gelenler onu bambaşka biri haline getirecektir. Gizem ve cinayetlerle birlikte sürükleyici hale gelen diziyi izlediğinizde çok seveceksiniz.

İkinci sezonu da çekilecek olan dizi şimdiden sevenleri tarafından merakla beklenmektedir. Dizinin 2. sezonunun 2022 yılı sonunda yayınlanması beklenmektedir.

Kadınların başrolde yer aldığı suç temalı dizileri sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir yapımdır.

Kulüp (2021)

IMDB – 7.8

Tür – Komedi, Drama, Tarihi

Bu günlerde 2.sezonu çekilen Kulüp, ilk sezonu 2021 yılında yayınlanmış bir Türk Netflix dizisidir. Dizi gerçek olaylardan esinlenerek yazılmaktadır. Dizinin senaristliğini Aysin Akbulut, Rana Denizer ve Necati Şahin üstlenmektedir.

1950’li yıllarda Beyoğlu’nda yaşayan Seferad Yahudisi Matilda ve kızı Raşel’e odaklanan dizi ustalıklı hikeye anlatımı ve görüntü yönetmenliği ile izleyen herkesten tam not almayı başarmıştır. Hem anne-kız arasında yaşanan sorunları hem de dönemin tarihini anlatmaktadır. Ayrıca dizinin şarkıları da çok popüler olmuştur. Çok sevilen bu dizide Salih Bademci, Gökçe Bahadır, Barış Arduç gibi isimler başrolde yer almaktadır.

Gerçekçi tarihi dizileri seviyorsanız Kulüp kesinlikle izlemeniz gereken Türk yapımı Netflix dizileri arasındadır.

Bir Başkadır (2020)

IMDB – 8.5

Tür – Dram, Gerilim

En yüksek IMDB puanına sahip Türk yapımı Netflix dizisi olan Bir Başkadır, Berkun Oya’nın yazıp yönettiği bir dizidir. Oyuncu kadrosunda Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Tülin Özen gibi önemli oyuncuları barındıran dizi yayınlanan 8 bölümün ardından final yapmıştır.

Birbirinden farklı hayatları ve yollarının kesişme hikayesini büyük bir başarıyla anlatan dizi yerli ve yabancı izleyen herkesten oldukça olumlu yorumlar almıştır. Ayrıca dizi 47. Altın Kelebek ödüllerinde hem “En İyi İnternet Dizisi” hem de “En İyi Senaryo” ödüllerini kazanmıştır.

Gerçekçi dizileri, orijinal hikayeleri seven herkesin izlemesi gereken bir dizidir.

Netflix Türk Polisiye Dizileri

Netflix Türkiye’nin en az içerik ürettiği alan olan polisiye türüne ait sadece 1 Türk yapımı Netflix dizisi vardır. Gelin bu diziyi birlikte inceleyelim.

Mezarlık (2022)

IMDB – 7.8

Tür – Suç, Polisiye, Gerilim, Drama

2022 yılında yayınlanan ve yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı Mezarlık, Birce Akalay’ın başrolünde olduğu bir projedir. Aslında bir diziden ziyade bir film serisidir. 4 filmden oluşan seride başkarakterler hep aynı olduğundan dizi gibi de değerlendirilebilmektedir.

Ülkemizde de ne yazık ki her gün yaşanan kadına karşı şiddet olaylarını merkeze alan dizi, kadın cinayetlerinin araştırılması ve çözülmesi amacıyla kurulan bir polis ekibini merkeze almaktadır. Her bölümünde başka bir cinayetin aydınlatıldığı dizi izleyiciler tarafından şimdiden çok beğenilmektedir.

Cinayet çözme hikayelerini ve polisiye türünü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir dizidir.

Netflix Türk Komedi Dizileri

netflix-turk-komedi-dizileri

Türk yapımı Netflix dizileri arasında komedi dizileri de mevcuttur. Gelin bu komedi dizilerini birlikte inceleyelim.

Uysallar (2022)

IMDB – 7.1

Tür – Komedi, Drama

Bir “Saylak-Günday” fikri olarak ortaya çıkan dizi 8 bölümden oluşmaktadır. Senaryosunu Hakan Günday yazmaktadır. Yönetmenliğini ise Onur Saylak yapmıştır. 2022 yılında yayınlanan dizide Uysal ailesinin başına gelen olaylar ironik bir dille anlatılmaktadır.

Dışarıdan ideal gibi gözüken ailelerin iç dünyasını, politik hicivlerle birlikte anlatan dizi oyunculuk performansları ile de öne çıkmaktadır. Haluk Bilginer, Öner Erkan, Songül Öden, Uğur Yücel gibi isimlerin oldukça etkileyici performanslar sergilemektedir. Ayrıca dizide “punk olmak” kavramına da odaklanılmaktadır.

Türk yapımı Netflix dizileri arasında iyi bir yeri olan Uysallar’ı, punk kültürünü merak edenler, aile hikayelerini sevenler büyük bir keyifle izleyebilirler.

Erşan Kuneri (2022)

IMDB – 6.7

Tür – Komedi

2022 yılında yayınlanan bir diğer Netflix yapımı komedi dizisi de Erşan Kuneri’dir. Cem Yılmaz’ın hem senaristlik hem de yönetmenlik yaptığı dizide Ezgi Mola, Zafer Algöz, Nilperi Şahinkaya, Çağlar Çorumlu gibi önemli isimler rol almaktadır.

Dizi, Erotik film yapımcısı Erşan Kuneri’nin 80’li yıllardaki farklı filmler çekme maceralarına odaklanmaktadır. Ayrıca dizi her bölümünde aynı karakterlerin çektiği farklı bir filmi merkezine almaktadır.

İkinci sezonu da çekilecek olan dizi izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. Dizinin şarkıları da ayrıca müzik marketlerdeki yerini almış ve çok beğenilmiştir.

Cem Yılmaz’ın mizahını ve komedi dizilerini seven herkesin izlemesi gereken bir yapımdır.

Biz bu yazımızda sizlere en iyi Türk Netflix dizilerinden bahsettik. Bu dizilerin dışında 50m2, Hakan:Muhafız, Kuş Uçuşu, Pera Palas’ta Gece Yarısı, Yakamoz S-245; yakın zamanda da Andropoz, isimli Türk Netflix dizileri de mevcuttur. Ayrıca Netflix Orijinal olmayan ancak ülkemizde çekilen ve yayınlanan pek çok Türk dizisini de Netflix üzerinden izlemeniz mümkündür.

Aynı zamanda yerli Netflix fimlerine de sitemizden göz atabilirsiniz. Sizin de önerileriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yorum yapın