En İyi Yerli Lastik Markaları | Türk Malı Otomobil Lastikleri

Arabalarımızın şüphesiz en önemli parçalarından biri lastikler. Kış lastiği, arazi lastiği gibi türleri bulunan lastiklerin kaliteli bir sürüş deneyimi için önemi büyük. Düzenli olarak bakımların yapılması hatta en iyisinin alınması gerekir. Pek çok yabancı lastik markasının yanında yerli lastik markaları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda en iyi yerli lastik markalarından bahsedeceğiz. Hem araba hem motorsiklet lastiği markalarını inceleyip fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Gelin yerli lastik markaları neler, birlikte bakalım.

Yerli Lastik Üreticileri

Yerli lastik üreticileri arasında pek çok firma bulunsa da hepsinin uzmanlık alanları farklıdır. Bazıları performans grubu lastiklerde öne çıkarken bazıları arazi lastiklerinde öne çıkmaktadır. Gelin yerli lastik üreticilerini birlikte inceleyelim.

Lassa

40 yıldan uzun süredir lastik üreten Lassa, 1942 yılında kurulmuştur. Sabancı Holding tarafından kurulan marka, yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapmaktadır. Her geçen gün büyüyen marka, deneyimini ve ürünlerini Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya ile buluşturmaktadır. Binek, hafif ticari, ağır vasıta ve traktör gibi araçlar için lastik üretmektedir.

Markanın ürettiği lastiklerin tümü bağımsız test kuruluşları tarafından onaylandıktan sonra satışa sunulmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Ulusal Kalite Ödülü, Avrupa Kalite Büyük Ödülü gibi pek çok ödül de almıştır.

Sunduğu kusursuz hizmetin altını çizen marka en iyi ürünleri, en iyi hizmetle birleştirerek satmaktadır. Satış sonrasında da hizmetini kesmeyen Lassa’nın, 7/24 müşterinin yanında olan bir programı da vardır. Lassa Yol Yardımı programı ile en çok tercih edilen yerli lastik markaları arasındaki yerini her yıl sağlamlaştırmaktadır.

Petlas

Petrokimya Holding tarafından 1976 yılında kurulan Petlas, motorlu taşıt lastikleri üretimi yapmak amacıyla faaliyete geçmiştir. Birkaç kez el değiştirse de günümüzde hala yerli sermaye ile lastik üretimine devam etmektedir. Ayrıca marka “Türkiye’nin Lastiği” sloganı ile üretim yapmaktadır.

Birbirinden farklı modellerde otomobil, ticari araç, iş makinaları, askeri araç, askeri uçak, 4×4 gibi araçlar için lastikler hazırlamaktadır. Güvenilirlik, çevre bilinci ve ekonomi üçgeninde yenilenebilir kaynakları kullanarak sürdürülebilir ürünler üretmeyi hedefleyen marka yerli oto lastik markaları arasında en sevilenlerden biridir.

Ayrıca Petlas’ın internet sitesine girdiğinizde doğru lastiği seçmenize yardımcı olan bir formla karşılaşırsınız. Araba markanızı, modelini, yılını ve motor bilgilerini girdiğinizde sizin için en doğru lastikler önerilmektedir. Bunun yanında markanın ürettiği dört mevsim lastikler ekonomik fiyatları nedeniyle kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Yerli Araba Lastikleri

Yukarıda saydığımız Türk malı araba lastiği markalarının dışında araba lastiği alanında öne çıkan başka markalar da bulunmaktadır. Gelin yerli araba lastiği üretiminde öne çıkan diğer markalara birlikte bakalım.

Tatko

1927 yılında kurulan Tatko, Bulgarca, baba anlamına gelen kelimeden ismini almıştır. Günümüzde markanın lastikleri ülkemizin her yerine yayılmış durumdadır. Otomobil, ticari ve yol dışı olmak üzere farklı kategorilerde geniş bir üretim ağına sahiptir.

Markanın amaçları arasında sürdürülebilir çözümlerle dünya lastik pazarına ilham vermek ve değer katmak vardır. Bu nedenle de her zaman en yeni ve en kaliteli ürünleri ile müşterileri ile buluşturmayı amaçlamaktadır. Özel karışımlarla hazırlanan, dış yapıları özel olarak tasarlanan lastikler üretmektedir. Bu lastikler darbelere ve kesiklere karşı dayanıklı yapılarıyla ön plana çıkmaktadır.

En köklü yerli lastik markaları arasında bulunan Tatko, dünyanın pek çok ülkesine de ihracat yapmaktadır. Ayrıca ülkemizde de 700’den fazla şubesi bulunmaktadır.

Starmaxx

Petlas fabrikalarında yüzde yüz yerli sermaye ile üretilen Starmaxx, ülkemize olduğu kadar dünyaya da yayılmış durumdadır. Dünyanın 100 ülkesine ihraç edilmektedir. Otomobil lastiğinde öne çıkan bir marka olsa da kamyon, ticari ve 4×4 gibi arabalar için de lastik üretimi yapmaktadır.

Starmaxx, yaz, kış ve dört mevsim olmak üzere üç farklı kategoride üretim yapmaktadır. Türk malı araba lastiği markaları arasında en çok ürün çeşitliliğine sahip olan markalardan biridir. Raf ömrü 10 yıl olan Starmaxx lastiklerinin kullanım koşullarına göre değişmekle birlikte tavsiye edilen kullanım ömrü ise 5 yıldır.

Onlarca farklı tarz ve modeliyle öne çıkan Starmaxx markasının lastikleri uygun fiyatlı ve dayanıklı olması nedeniyle kullananların oldukça memnun kaldığı ürünler arasındadır.

Ayrıca yabancı sermayeli markalar olsalar da Goodyear ve Bridgestone markalarının ülkemizde üretim tesisleri bulunmaktadır. Bu tesislerde çok çeşitli olmasa da en çok tercih edilen modellerde lastik ürettirmektedirler. Son yıllarda Özcan Otomotive ait olan üretim tesislerinde Japon markası Falken ve İngiltere markası Dunlop da lastik üretimi gerçekleştirmektedir.

Yerli Motosiklet Lastiği

Yerli lastik markaları denildiğinde aklımıza sadece otomobil, kamyon gibi araçlar gelmemelidir. Çünkü motosiklet lastiği üreten markamız da  bulunmaktadır. Gelin yerli motosiklet lastiği üreten Anlaş markasını birlikte inceleyelim.

Anlaş

1971 yılında kurulan Anlaş; motosiklet, moped, scooter gibi araçlar için yüzde yüz yerli sermaye ile lastik üretimi yapmaktadır. Kullanım amaçlarına göre farklılık gösteren kategorilerde üretilen lastiklerin, sürücülerin özgüvenini yükseltmesini amaçlayan marka, kişiye özel tasarlanan lastik üretimiyle öne çıkmaktadır.

Sürücülerin kendini özgür hissetmesine oldukça önem veren marka sürüş konforunu arttıran lastikler üretmeyi misyon edinmiştir. Lastik üretimi alanında gerçekleşen teknolojik gelişmeleri takip ederek en yeni teknolojileri kullanarak üretim yapmaktadır.

İnternet sitesine girdiğinizde ebada göre ya da motosikletinize göre arama yaparak size en uygun olan lastiği bulabilirsiniz.

Yerli Lastik Fiyatları

Türk malı otomobil lastikleri fiyatları arabanızın markasına, modeline, motoruna, alacağınız lastiğin ölçülerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yaz ve kış lastikleri olarak ikiye ayrılan lastiklerin fiyatları da değişmektedir. Bu nedenle yerli lastik fiyatları diyerek genel bir fiyat vermemiz çok zordur. Gelin yerli lastik markaları arasından seçtiğimiz bazı lastiklerin fiyatlarına birlikte bakalım.

  • Lassa’da Yeni Nesil Hafif Ticari Araç Kış Lastiği başlığı ile satılan lastikler ölçülerine göre 1800 TL ile 3500 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.
  • Yine aynı şekilde Lassa’da Driveways Sport isimli yaz lastiğinin fiyatları 2100 TL’den başlayarak 5300 liraya kadar yükseliyor.
  • Petlas marka lastikler ise 800 liradan başlayan ve 6500 TL’ye kadar yükselen farklı fiyatlara sahiptir. Kalitesiyle öne çıkan lastiklere sahip olan marka ekonomik modelleri ile öne çıkmaktadır.
  • Starmaxx markasının yaz-kış-dört mevsim olmak üzere üç farklı kategoride ürettiği çok çeşitli lastiklerin fiyatları 1100 TL’den başlayarak, 1950 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Yerli motosiklet lastiği fiyatları ise 350 liradan 5000 TL’ye kadar geniş bir fiyat aralığına sahiptir.

Yukarıda saydığımız örneklerden de yola çıkarak yerli otomobil lastiği fiyatlarının 800 lira ile 6500 lira arasında değişen fiyatlarda olduğunu söyleyebiliriz. Yerli üretim lastik markaları geniş fiyat skalasıyla her bütçeye uygun ürünler üretmektedir.  

Özetle bu yazımızda yerli lastik markaları hakkında bilgilerimizi paylaştık. Yerli otomobil lastiği markalarını, yerli motorsiklet lastiği markalarını inceledik. Fiyatları hakkında bilgiler verdik. Sizler de yerli üretim lastik alarak yerli üretimi destekleyebilirsiniz. Ayrıca diğer yerli ürünleri merak ediyorsanız diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın