Türkiye’nin En İyi Yerli Çikolata Markaları

En sevilen atıştırmalıklardan birisi de çikolata! Hiçbir zaman karşı koyamadığımız lezzetiyle severek tükettiğimiz çikolatalar farklı çeşitleriyle bizi baştan çıkarmaktadır. Herkesin bildiği ve sevdiği yabancı markaların yanında yerli çikolata markaları da bulunmaktadır. Ayrıca sadece atıştırmalık olmayan çikolata çeşitleri de mevcuttur. Nişan çikolatası, söz çikolatası gibi ürünlerin yanında çikolatalar, romantik bir hediye de olabilmektedir.

Bu yazımızda yerli çikolata markaları hakkında bilgiler vereceğiz. Hangi markalar yerli hangileri değil tek tek inceleyeceğiz.

ETİ

1962 yılından beri hayatımızda olan Eti birçok başarılı ve sıklıkla tükettiğimiz ürünün üreticisi konumundadır. Markanın “mutluluk denince akla” sloganıyla hafızalara kazınmış pek çok reklam filmi de bulunmaktadır. Sektöründe her zaman yenilikçi olan ve diğer markalara öncülük eden bir konumda bulunmaktadır.

Markanın ürettiği çikolatalar arasında Eti Sütlü Çikolata, Ahenk, Eti Karam, Wanted, Canga, Maximus, Petito gibi sevilen pek çok çikolata bulunmaktadır. Eti Türk malı çikolata markaları arasında en çok tercih edilen ve sevilen markalar arasındadır.  

Ayrıca marka sadece çikolata üretmekle sınırlı kalmamıştır. Eti, Türkiye’deki ilk lifli bisküviyi üreten markadır. Bunun yanında kahvaltılık kızarmış ekmek olan Etimek de ülkemizde ilk kez Eti tarafından üretilmiştir.

Mousse, Nimbo, Süt Burger, Sosbom, Pastamia gibi ürünleri de mevcuttur. Ayrıca Alaska Frigo yine ETİ’ye ait olan ürünlerden biridir. Eti ürünlerini bütün zincir marketlerden satın almanız mümkündür.

Torku

2007 yılında sektöre hızlı bir giriş yapan Torku, en çok tercih edilen yerli çikolata markaları arasında bulunmaktadır. Dünya markası olma amacıyla yola çıkmıştır. Yüksek teknolojilerle donatılan fabrikalarda son derece hijyenik koşullarda üretilen çikolataları en kaliteli çikolatalar arasında bulunmaktadır.

Aynı zamanda son derece uygun fiyatlı olan ürünler her yaştan ve her gelir grubundan kişilere hitap etmektedir. Torku’nun ürettiği çikolatalar arasında Antep fıstıklı, bitter, sütlü, fındıklı gibi çeşitler bulunmaktadır. Ayrıca NoBir isimli bir gofret de üretmektedir. Bunun yanında Çokofest Karamel Dolgulu Sütlü Çikolata ve Frambuaz Kremalı Sütlü Çikolata gibi çeşitler de bulunmaktadır.

Pek çok ülkeye ihraç edilen ve kısa sürede yerli pazarın en önemli oyuncularından biri haline gelen Torku ürünlerini internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca zincir marketlerden satın alabilirsiniz.

Hediyelik Yerli Çikolatalar

hediyelik-yerli-cikolatalar

Birbirinden farklı çikolata çeşitleri olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bazı markalar özel günleri unutulmaz kılmak için üretim yapmaktadır. Bayram çikolataları, sürpriz çikolataları, anneler günü gibi özel günlerde hediye olarak alınacak çikolataları üreten markalar da bulunmaktadır. Gelin bu markalara birlikte bakalım.

Şölen

90’lı yıllarda hayatımıza giren ve en kaliteli yerli çikolata markaları arasında bulunan Şölen pek çok kişi tarafından çok sevilmektedir. Şölen’in 30 yıllık tecrübesi ile birlikte ürettiği çikolatalar sadece ülkemizde değil dünyanın 120 ülkesinde keyifle tüketilmektedir.

Markanın en sevilen ürünleri arasında ikramlık, hediyelik için hazırlanmış çikolatalar bulunmaktadır. Özel olarak oluşturulan bu lezzetler sayesinde özel günlerinize unutulmaz tatlar katmanız mümkündür.

Ayrıca marka ürettiği üst kalitedeki çikolatalarını şık bir sunumla satışa sunmaktadır. Kişiselleştirilebilen ve son derece prestijli olan ve bu ambalajlar müşteriler tarafından çok sevilmektedir. Uygun fiyatları sayesinde pek çok kişi için ulaşılabilir durumdadır. Bütün bunların yanında marka Türkiye’nin ilk özel tasarım hediyelik çikolatasını üretmiştir.

Markanın en çok bilinen ürünleri arasında Biscolata, Ozmo, Luppo gibi ürünler bulunmaktadır. Ayrıca Anneler Günü, Sevgililer Günü, kız isteme, nişan, evlilik yıl dönümü gibi tüm özel günleriniz için özel tasarımları bulunmaktadır. Sevgiliye çikolata almak isteyen kişilerin de en çok tercih ettiği Türk malı çikolata markaları arasında bulunan Şölen, ürünlerini internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sagra

Türk malı olup olmadığı sıklıkla merak konusu olan Sagra, Türk malı çikolata markaları arasındadır. 1936 yılından beri hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren marka bir aile şirketidir. Ayrıca marka ülkemizin fındık ihracatı yapan ilk markasıdır. Sagra grup severek tükettiğimiz pek çok çikolatanın üreticisi konumundadır.

Markanın ürettiği çikolatalar arasında Tadelle, Sarelle, Gol gibi çok sevilen çikolatalar bulunmaktadır. Bu çikolataların da pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Neredeyse yüz yıllık bir tecrübe ile üretilen ürünler pek çok kişiyi çocukluğuna götürerek mutlu anlar yaşatmaktadır.

2021 yılında OYAK grubuna dahil olan markanın ürünlerini internet sitesi üzerinden inceleyebilir, bütün zincir marketlerden, bakkallardan satın alabilirsiniz.

Bu saydığımız yerli çikolata markaları dışında Türk malı olan pek çok çikolata markası bulunmaktadır. Bu markalar arasında; Altınmarka, Saray, Ülker gibi herkesin severek tükettiği markalar bulunmaktadır.

Altınmarka; 1992 yılında kurulan Aile şirketi Altınmarka, 28 yıldır yerli çikolata üretmektedir. Ayrıca marka ürettiği damla çikolatalar ile meşhurdur. Pastaların, keklerin vazgeçilmezi olan damla çikolatalar müşteriler tarafından çok sevilmektedir.

Saray; Saray Holding bünyesi altında 1961 yılında kurulmuştur. 400’den fazla ürünle tüketicilerin en çok tükettiği ürünleri üretmektedir. 110 ülkeye ihraç edilen ürünleriyle Türk malı çikolata markaları arasında özel bir konuma sahiptir. Markanın en çok bilinen ve tüketilen ürünleri arasında bayram çikolataları bulunmaktadır. Ayrıca çikolata kaplı Çikilop markasının da üreticisidir.

Ülker; 1944 yılından beri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan Ülker en çok bilinen ve tercih edilen yerli çikolataları üretmektedir. Onlarca çeşit ürün skalasıyla tüketicilerin keyifli anlarını daha keyifli hale getirmektedir. Markanın en bilinen ürünleri arasında Ülker çikolata, Caramio, Smartt gibi ürünler bulunmaktadır.

Butik Çikolata Markaları

Yerli çikolata markaları arasında butik çikolata markaları da bulunmaktadır. Kaliteli ham maddelerin kullanıldığı özel yapım çikolatalar üreten markalara gelin birlikte bakalım.

Patiswiss

2014 yılında Ankara’da başlayan hikayesiyle Patiswiss, İsviçreli çikolata uzmanlarının önderliğinde çikolata üretmektedir. En iyi butik çikolata markalarından biri olan Patiswiss, doğal ve taze Türk lezzetlerini çikolata ile birleştirerek sektöründe pek çok ilke imza atmıştır. Gittikçe büyüyen marka 2020 yılı itibariyle iki büyük fabrikasında üretimlerine devam etmektedir.

Marka yıllar içerisinde ürün çeşitliliğini arttırmıştır. Markanın ürünleri arasında sadece çikolatalar değil, kek, kurabiye, pasta gibi 12 kategoride 140’tan fazla ürün bulunmaktadır. Bunlarla da sınırlı kalmayan marka endüstriyel çikolata üretmektedir. Ürün tedariği konusunda da oldukça başarılı olan marka, pek çok çikolata firmasıyla çalışmaktadır.

17 yıllık tecrübesiyle kaliteli ürünlerden ve hizmetten ödün vermeyen marka her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. En sevilen yerli çikolata markaları arasında bulunan Patiswiss ürünlerini internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli satış noktalarından ve internetten satın alabilirsiniz.

Vanilin Chocolate

Hikayesi Kayseri’de küçücük bir dükkanda waffle üretimi başlayan Vanilin Chocolate, en popüler yerli butik çikolata markaları arasındadır. Marka waffle ürettiği dönemde sadece Belçika çikolatası Callebaut kullanarak yaptıkları waffle çok beğenilince çikolata üretimine de başlamıştır.

%100 el yapımı olarak hazırlanan ve üretilen ürünler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmektedir. İtalyan karamelli, frambuazlı, tarçınlı, tahinli, çilekli, damla sakızlı, Hindistan cevizli, oreolu gibi pek çok çeşitte bulunan ürünler herkes tarafından çok beğenilmektedir.

Markanın İstanbul Kuzguncuk’ta bir de kafesi bulunmaktadır. Kafeyi ziyaret ederek markanın ürünlerini tadabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Butterfly Chocolate

2003 yılında kurulan Butterfly Chocolate, durmadan yenilenmeyi amaç edinen, değişime inanan bir marka olarak butik çikolata markaları arasında önemli bir konumdadır. Marka ürünlerini özel koleksiyonlar olarak hazırlamaktadır. Mevsim meyvelerine göre farklı şekillerde hazırlanan ürünler bu koleksiyonlara dahil olmaktadır.

Sektördeki yenilikleri de takip eden marka ürün skalasını her geçen gün genişletmektedir. Markanın en yeni ürünlerinden biri Bean-to-Bar çeşitleridir. Bu çikolataların yapımında kullanılan kakaolar Tanzanya ve Madagaskar’dan özel olarak getirtilmektedir. Markanın ürünleri arasında çeşitli çikolatalar, pasta, kurabiye, dondurma gibi ürünler bulunmaktadır.

Her zaman en kaliteli hammaddelerin kullandığı çikolatalar Belçika, Japonya, Fransa gibi ülkelerdeki uzmanların görüşleri eşliğinde hazırlanmaktadır. Yerli çikolata markalarından biri olan markanın ürünlerini İstanbul’daki mağazalarından ve internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Hermosa

Bir çikolata tutkunu olan Murat Ece tarafından kurulan Hermosa, yıllara yayılan bir tecrübenin sonucunda kurulmuştur. Butik çikolata markaları arasında herkes tarafından sevilen markalardan biri olan çikolatalar Belçika çikolatasından üretilmektedir.

El yapımı hazırlanan ürünlerde özel reçeteler kullanılmaktadır. Ürünler arasında bitter, fesleğenli limonlu, portakal kabuklu şekerlemeli, kahveli, karamelli, çilekli gibi çeşitlerde pek çok çikolata bulunmaktadır. Ayrıca pralin, trüf, roşe-mandian, madlen, makaron gibi çeşitlerde üretim yapmaktadır.

Çikolata tutkunların çok sevdiği markanın ürünlerini internet sitesi üzerinden incelemeniz mümkündür. Aynı zamanda İstanbul’da bulunan mağazasını da ziyaret edebilirsiniz.

Özetle bu yazımızda sizlere yerli çikolata markaları hakkında bilgiler verdik. Hediyelik yerli çikolata markalarını tanıttık. Sizler de hem kendinize hem sevdiklerinize yerli üretim çikolatalar alıp mutlu anlarınızı çoğaltabilirsiniz. Diğer yerli markalar için yazılarımızı okumayı unutmayın.

Yorum yapın