Türk Oyuncak Markaları | Yerli Oyuncaklar

Büyük-küçük herkesin ilgisini çeken oyuncaklar Türkiye’de de geniş bir üretim ağına sahiptir. Her yaştan çocuk için binlerce çeşit oyuncak üretiminin yapıldığı ülkemizde yurt dışına oyuncak ihracatı da oldukça fazladır. Türk oyuncak markaları her geçen gün artan sayılarıyla yerli oyuncak üretimine devam etmektedir.

Bu yazımızda Türk oyuncak firmalarından bahsedeceğiz. Bu firmaların kuruluş hikayesini ve ürettikleri oyuncakları inceleyeceğiz.

Armağan Oyuncak

Kendi üretimi olan oyuncakların yanında bolca ithal oyuncak da satan Armağan Oyuncak ülkemizin en büyük oyuncak firmalarından biridir. 1989 yılında Bakırköy Yeraltı Çarşısı’nda açılan mağazasıyla faaliyetlerine başlamıştır. Ayrıca marka günümüzde birçok şehirde açtığı mağazaları ve internet sitesiyle satışlarına devam etmektedir.

Markanın kurucuları Muharrem Vural ve eşi Fatma Vural’dır. Malatya’da doğan Muharrem Vural, ticaret hayatına Laleli’de ikinci el otomobil satarak başlamıştır. Bir süre sonra farklı bir iş yapma hayaliyle oyuncak mağazası açmaya karar verir. Armağan Oyuncak’ın günümüze kadar ulaşan yolculuğu işte bu şekilde başlamıştır.

Armağan Oyuncak da hem Türk oyuncakları hem de ithal ürünler satılmaktadır. Markanın kurucu ortaklarından Fatma Vural; kostüm ürünlerinde yüzde yüz yerli üretim tercih ettiklerini söyleyerek kostüm meraklısı çocukları mağazalarına davet ediyor.

Armağan Oyuncak’ın ürünlerini hem mağazalarından hem de internet sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Pilsan Oyuncak

Hikayesi 1940’lı yıllarda başlayan Pilsan Oyuncak bir baba-oğul tarafından kurulmuştur. Yakup Çetinalp ilk olarak kurşun askerler üreterek sektöre giriş yapmıştır. Üretime başladığı yıllarda Türkiye’de oyuncak sektörünün olmaması gibi engellerle karşılaşmıştır. Fakat bulduğu yaratıcı çözümlerle kısa sürede kurşun askerleri insanlarla buluşturmaya başarmıştır.

Zaman içinde kurşun askerleri plastikten üretmeye başlamış ve çekilişle satma yöntemini geliştirmiştir. Bu pazarlama başarısı tüm Türkiye’de yankı uyandırmıştır. Bugüne gelindiğinde markanın başında Yakup Çetinalp’in oğlu Hasan Faruk Çetinalp bulunmaktadır. Ayrıca bugün kurşun askerlerin yanında yüzlerce çeşit her yaştan çocuğa hitap eden oyuncaklar üretmektedir.

Türkiye’de üretilen Türk oyuncakları dünyanın dört bir yanına ihraç etmektedir. Profesyonel bir ekiple, en kaliteli malzemelerle tasarlanan ürünler güvenle çocukların kullanabileceği şekilde üretilmektedir.

Markanın en beğenilen ürünleri arasında akülü arabalar, salıncaklar, oyuncak arabalar bulunmaktadır.  

Türkiye’de bulunan 21 mağazasından, internet sitesinden ve büyük pazar yerlerinden Pilsan Oyuncak üretimlerini satın alabilirsiniz.

Uçar Oyuncak

Necati Uçar ve Mine Uçar ortaklığında kurulan Uçar Oyuncak 1965 yılından beri oyuncak pazarında yerli malı oyuncaklar üretmektedir. Kendini sürekli yenileyen firma bugün İstanbul’daki dev fabrikasında plastik oyuncak üretimi yapmaktadır.

Uçar oyuncak üretilen bütün ürünlerin sağlık testlerini başarıyla geçtiğini belirtmektedir. Ayrıca her yaşa ve her gelir grubuna yönelik oyuncaklar üretmektedir.

Firmanın en beğenilen ürünleri arasında oyuncak kamyonlar, traktörler, dozerler, pedallı ve pedalsız binek oyuncakları vardır. Bunun yanında tamir setleri, market ve pazar arabaları, eğitici oyuncaklar bulunmaktadır.

Hem İstanbul’da bulunan dev mağazasından hem de internet sitesi üzerinden bu oyuncakları satın alabilirsiniz.

Hobi Toys

Faaliyetlerine 2015 yılında başlayan Hobi Toys, yeni kurulmuş bir marka olmasına rağmen yıllardır her yaştan çocuğa hitap eden oyuncaklar üretmektedir. Oyuncak piyasasındaki yenilikleri takip etmekte ve sürekli olarak güncel oyuncaklar üretmektedir. Bu nedenle firma Türk oyuncak markaları arasında hatrı sayılır bir yere sahiptir.

Erkek çocuk ve kız çocuk oyuncakları olarak iki ayrı kategoride yüzlerce çeşit oyuncak satışı gerçekleştirmektedir. Erkek oyuncakları arasında polis setleri, bowling takımı, kılıçlar, baltalar, asker setleri ve dart gibi oyuncaklar bulunmaktadır. Kız çocuk oyuncakları arasında ise; mutfak setleri, yemek setleri, doktor setleri, çanta setleri gibi oyuncaklar bulunmaktadır.

Hobi Toys firmasının ürettiği oyuncakları İstanbul’daki mağazasından temin edebilirsiniz. Firmanın internet üzerinden satışı henüz mevcut değil.

Akçiçek Oyuncak (Matrax Toys)

yerli-oyuncak-firmalar

Türk oyuncak firmaları arasında tamamen yerli üretim oyuncaklarıyla varlık gösteren Akçiçek Oyuncak “Made in Türkiye” ibaresiyle oyuncaklarını bütün dünyaya ihraç etmektedir. Fabrikasının yıllık 1.100.000 adet oyuncak üretme kapasitesi bulunmaktadır.

Sektördeki yarım asırlık tecrübesinden yola çıkarak eğitici oyuncak üretimine ağırlık vermektedir. Matrax Oyuncak adını verdikleri eğitici oyuncakları üç yaş üzeri bütün çocuklarınız için gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Firmanın ürettiği ürünler arasında futbol ve basketbol gibi çeşitli spor dallarının minyatür oyuncakları yer almaktadır. Ayrıca anaokulu çağındaki çocuklar için ürettikleri eğitici oyuncaklar da mevcuttur.

Akçiçek Oyuncak, ahşap oyuncaklar konusunda da oldukça iddialıdır. Çocukları için plastik ürünleri tercih etmeyen aileler ahşap oyuncakları güvenle kullanabilmektedir.

Firmanın oyuncakları İstanbul Başakşehir’deki mağazalarından ve çeşitli internet sitelerinden satın alınabilmektedir.

KS Games

1989 yılında bir aile şirketi olarak kurulan KS Games o günlerden beri puzzle, oyun aletleri, oyuncak ve kutu oyunları alanlarında üretim yapmaktadır. Özellikle puzzle alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir.

Sayıları 350’den fazla modelde 2-1000 parça arasında puzzle üretimi yapmaktadır. Sadece üretimle sınırlı kalmayan marka ABD, İtalya, Mısır, Yunanistan gibi ülkelere de tamamen yerli sermaye ile üretilen Türk oyuncakları ihraç etmektedir.

Puzzle, okul öncesi eğitici oyuncaklar, masa oyunları, klasik oyunlar gibi kategorilerde üretim yapan firma her yaş grubuna hitap etmektedir. Firmanın üretimiyle kızma birader, satranç gibi oyunları çocuklarınıza öğretebilir, nostalji yaşayabilirsiniz.

Firmanın ürünlerini sanal mağazaların birçoğunda bulabileceğiniz gibi İstanbul Silivri’de bulunan mağazalarını ziyaret ederek de satın alabilirsiniz.

Locco Ahşap Oyuncak

2019 yılında faaliyetlerine başlayan firma henüz çok yeni olmasına rağmen ahşap oyuncak üretimi konusunda ciddi bir yol kat etmiştir. Yüzde yüz doğal birinci kalite ahşaptan üretilen oyuncakları çocuklarınıza gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Avrupa ve Amerika standartlarındaki ürünleri Türkiye’de profesyonel bir ekiple üretmenin mutluluğunu yaşayan Locco, pek çok kategoride ürün çıkarmaktadır. Ahşap bebek oyuncakları, hayvan figürleri, arabalar, iş makineleri, lokomotifler, okul öncesi oyuncakları, blok oyuncaklar gibi pek çok kategoride üretim yapmaktadır.

Locco Ahşap Oyuncak mağazasının ürünlerini hem Mersin’de bulunan fiziki mağazalarından hem de internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Neco Toys

1997 yılında ithalat ile sektöre giriş yapan Neco Oyuncak, Türk oyuncak firmaları arasında hatIrı sayılır bir konuma sahiptir. 2000’lerden itibaren Türk oyuncakları sektörünün eksiklerini gözlemleyerek ithal ürünlerle sektörü canlandırmıştır. Dünyanın önde gelen markalarının Türkiye temsilciliklerini alan firma üst düzey hizmet anlayışıyla sektörde bulunmaktadır.

Üretimin gücüne her zaman inanan firma bir süredir İstanbul’da bulunan fabrikasında pelüş oyuncak üretimi yapmaktadır.

Ayrıca oyuncak sektörüne girmek isteyenler için tedarik hizmeti de sağlamaktadır. Firma birbirinden çeşitli oyuncaklarıyla aileleri memnun etmektedir. Dropshipping yapmak istiyorsanız Neco Toys’la iş birliği yapmayı düşünebilirsiniz.

Armağan Oyuncak, Toyzz Shop, ebebek, Carrefour, D&R, ebebek, KırmızıKedi ve daha birçok fiziki mağazadan ürünlerine ulaşabileceğiniz gibi internet sitesi üzerinden de satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Türk oyuncak firmalarını tanıttık. Türk oyuncakları hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Sizler de çocuklara Türk malı oyuncaklar almak istiyorsanız bu firmalardan alışveriş yapabilirsiniz. Sektörün büyümesi ve gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz diğer yerli markalar yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Yorum yapın