ABC Türk Malı mı?

Temizliğin ABC’si sloganıyla pazardaki yerini alan ABC markası eğlenceli reklamlarıyla yıllardır dikkat çekmeyi başarıyor. Peki ABC Türk malı mı? Bugün ABC’yi yakından tanıyacağız ve nasıl bir marka olduğunu inceleyeceğiz.

Temizlik denince aklımıza ilk gelen markalardan biri ABC. Uygun fiyatlı ürünlerle hem kendi ekonominizi hem de ülke ekonomisini kalkındırmak istiyorsanız evinizde yerli ve milli temizlik markalarına yer verebilirsiniz. Diğer yerli markalar için de sitemize göz atabilirsiniz.

ABC şu anda çamaşır, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, sabun ve hijyen ürünleri üretiyor. Şimdi gelin hep birlikte bu markayı tanıyalım ve ABC Türk malı mı sorusunun cevabını verelim.

ABC Yerli mi?

ABC deterjan, Başer kardeşler tarafından 1972 yılında Adana’da deterjan ham maddesi üretmek üzere %100 yerli sermayeyle kurulan bir şirketin markası. Yani ABC deterjan yerli bir marka.

ABC Kurucusu Kimdir?

Başer Kimya markası olan ABC, Adanalı Ökkeş, Ali ve Abdurrahman Başer kardeşler tarafından kuruldu. Başer Kimya’nın kuruluş amacı yurt içine ve yurt dışına ham madde üretmekken zaman içinde kendi mamullerini üretmeye başladı. ABC markası da bu şekilde ortaya çıktı.

ABC Ne Zaman Kuruldu?

Başer Kimya’nın ve ABC deterjanın kuruluşu 1972 olsa da ABC markasının o zamanlar Tek adıyla Türkiye pazarına girişi 1986 yılına dayanmaktadır. Markanın Türkiye’de ilk sattığı ürünler daha çok elde yıkama deterjanlarıydı.

ABC Tarihçesi ve Markanın Hikayesi

Başer Kimya markası olan ABC Deterjan, o dönem Adana’ya bağlı olan Bahçe ilçesinde kuruldu. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarına ham madde üretiyordu. 1974’te ilk defa deterjan ham maddesi üretti. 1970’lerin sonunda işlenmiş ürün de satmaya karar verdiler ve ilk olarak krem deterjan çıkardılar.

1985 yılında toz deterjan üretimine başladılar. 1985-1995 yılları arasında Colgate Palmolive ortaklığı başladı. 1986 yılında ise Türkiye pazarına girdiler. Bu yıllarda elde yıkama yaygın olduğu için ürünleri çok kullanılıyordu. Çamaşır makinelerinin çıkması sonucu satışlar da azalmaya başladı. Bu sırada Rinso, Omo, Persil gibi markalar ön plana çıktı.

Şu anda şirket Türkiye ve dünyada deterjan satışına devam ediyor. Hatta bazı ülkelerdeki pazar payı Türkiye’dekinden daha yüksek.

ABC Ürünleri Nerede Satılır?

ABC deterjan satın almak istiyorsanız A101, Hakmar, Çağrı ve bebek deterjanı için e-bebek mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Online sipariş vermek için Trendyol, n11, Hepsi Burada, Yemek Sepeti Banabi, Çiçek Sepeti, Gitti Gidiyor, Yunus Online gibi siteleri tercih edebilirsiniz.

ABC Rakipleri

Yerli deterjan konusunda ABC’nin rakipleri Boron, Türkmatik, Peros ve Bingo gibi markalardır. Önerileriniz ya da bu markalar hakkında görüşleriniz varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

ABC Resmi Sitesi

ABC’nin resmi internet sitesi: https://www.abcdeterjan.com.tr/ Bu site üzerinden doğrudan sipariş veremeseniz de Gitti Gidiyor, Trendyol, Çiçek Sepeti gibi diğer sitelere yönlendiren linkleri kullanabilirsiniz.

ABC Hangi Ülkelerde Var?

ABC deterjan Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kosova, Rusya, Arnavutluk, Irak, Şili, Kanada ve Katar’ın da içinde bulunduğu 40’tan fazla ülkede satılıyor. Bazı ülkelerde ise farklı isimlerde satılıyor.

ABC Nerede Üretim Yapıyor?

ABC, Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 85.000 m2‘lik alanda yer alan fabrikada üretim yapıyor. Bu fabrikada 5 farklı üretim tesisi bulunuyor. Toz deterjan, kimyasal yarı mamul, sıvı ürünler, kozmetik ve şişe üretimi yapılıyor.

ABC Kime Bağlı?

ABC Başer Holding’e bağlı. Yönetim kurulu başkanı Mustafa Başer, başkan vekili Hasan Başer ve yönetim kurulu üyesi de Mehmet Başer. Şirketin genel müdürü ise Eser Arıcı Kıroğlu.

Yorum yapın