LC Waikiki Yerli mi?

Dünyaca ünlü türk markalar denince akla ilk LC Waikiki geliyor. Peki, LC Waikiki yerli mi? Kurucusu kim ve kuruluş hikayesi ne? Bugün LCW’yi hep birlikte daha yakından tanıyacağız.

Son yıllarda ev yaşam ürünleriyle de karşımıza çıkan LCW, uzun yıllardır tekstil konusunda lider markalardan biri. Türkiye’de maymunlu tasarımı gören herkes LC Waikiki’yi hatırlayacaktır. Üstelik LCW’nin ünü Türkiye’yle de sınırlı değil. Şu anda onlarca ülkede binin üzerinde mağazası var.

Şimdi gelin, sorularla LC Waikiki’yi ve hikayesini öğrenelim.

LCW Yerli mi?

LC Waikiki yerli bir marka olarak kurulmasa da 97’den bu yana Türklerin yönetiminde. Şu anda marka Taha Tekstil’e ait. Kurucusu olan Fransız Amouyal’ın ise küçük bir hissesi var.

Diğer yerli markalar için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

LC Waikiki Kurucusu Kimdir?

LCW’nin kurucusu Fransız George Amouyal ve iki partneri. Marka kurulduktan bir süre sonra diğer partnerler ayırlıyor ve George Amouyal tek kalıyor. 9 sene sonra ise markanın hakları Türkiye’de üretim yapan Taha Tekstil’e geçiyor. Şu anda LC Waikiki sahibi Küçük ve Dizdar aileleri.

LC Waikiki Ne Zaman Kuruldu? LCW Tarihçesi

  • LCW, 1988 yılında Fransız tasarımcı George Amouyal ve ortakları tarafından kuruldu.
  • 1997 yılında Türklere satıldı.
  • 2000 yılında XSide’la 15 yaş ve üzeri gençlere yönelik bir alt marka çıkardı.
  • 2009 yılında Polonya, Kazakistan, Rusya, Romanya gibi ülkelerinde içinde bulunduğu 46 ülkede mağaza açtı.
  • 2016 yılında ev tekstili ve dekorasyon ürünleri sattığı Home kategorisini çıkardı.
  • 2018’de görme engelliler için geliştirdiği LCW Sense ile ödül aldı.
  • Şu anda onlarca ülkede binin üzerinde mağazası var.

LC Waikiki Markasının Hikayesi – Lc Waikiki Ne Demek?

LCW, yabancı isimli Türk markalarından biri. Bu da LC Waikiki yerli mi yabancı mı sorusunu beraberinde getiriyor. Peki bu markanın hikayesi ne?

LCW isminin açılımı: Les Copains Waikiki. Yani “Wakiki arkadaşları” olarak Türkçeye çevirebiliriz. Waikiki ise Hawaii’de ünlü bir plajın adı.

Markanın Türkleşme süreci de oldukça ilginç. Zeytinburnu’ndaki bir apartmanda tekstil üretimi yapan Mustafa Küçük, LCW için de tişört ve sweatshirt yapıyordu. Kalite ve tasarımların çok beğenilmesi üzerine sipariş sayıları giderek arttı. Bunun üzerine Küçük, LCW’nin haklarını 97 yılında satın aldı.

LC Waikiki Ürünleri Nerede Satılır?

LC Waikiki ürünleri bugün ülkemizde ve dünyada yüzlerce mağazada satılıyor. Mağazalar sayfasından size en yakın dükkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden de sipariş verebilirsiniz. İlk online alışverişinizde kargo ücreti alınmadığını da belirtelim.

LC Waikiki Rakipleri

Pazar lideri LCW, Türkiye’nin en büyük markalarından. Rakipleri ise DeFacto, Koton, Mavi, Zara, H&M gibi markalar. Bunlardan DeFacto, Mavi ve Koton da tıpkı LC Waikiki gibi yerli tekstil markaları.

LC Waikiki Resmi Sitesi

LC Waikiki’nin resmi sitesi: https://www.lcwaikiki.com/ Alışverişlerinizi bu adres üzerinden yapabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular olursa da sitedeki iletişim formunu doldurabilir ya da iletişim hattı üzerinden arayabilirsiniz.

LC Waikiki Hangi Kargo ile Çalışıyor?

LCW; Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, HepsiJet ve KolayGelsin gibi şirketlerle gönderim yapıyor. İlk alışverişinizde kargo ücreti alınmıyor.

LC Waikiki Hangi Ülkelerde Var?

LC Waikiki yurtdışı mağazaları her geçen gün artıyor. Bulgaristan, Azerbaycan, İran, Ukrayna, Polonya, Gürcistan, Makedonya, Arnavutluk, Romanya, Mısır, Hırvatistan, Malta, Kongo, Endonezya gibi pek çok ülkede LCW mağazası bulabilirsiniz.

LC Waikiki Nerede Üretim Yapıyor?

LC Waikiki İstanbul merkezli bir şirket ve üretimlerini de İstanbul’da yapıyor. Fakat yurt dışında da Mısır gibi bazı ülkelerde faabrikası bulunuyor.

LC Waikiki Kime Bağlı?

LCW şu anda Mustafa Küçük ve Şefik Yılmaz Dizdar ailelerinin yönetiminde. Fransız kurucu George Amouyal’ın ise şirkette hâlâ %3,58’lik bir hissesi bulunuyor.

Yorum yapın