Turkcell Yerli mi?

Türkiye’nin en büyük GSM operatörü Turkcell yerli mi? Bu yazımızda Turkcell’i biraz daha yakından tanıyacağız.

Yerli mi olarak Türkiye’nin farklı markalarını bir araya getiriyoruz. Siz de yerli üretimi desteklemek ve ekonominin gelişimine katkıda bulunmak için yerli markalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra merak ettiğiniz markaları bize yorumlarda iletebilirsiniz. Onlar üzerine de tanıtım yazısı hazırlayabiliriz. Şimdi dilerseniz Turkcell kuruluşu ve tarihçesi ile başlayalım.

Turkcell Ne Zaman Kuruldu? Turkcell’in Tarihçesi

Türkiye’nin ilk GSM ağı Turkcell, 28 Şubat 1994 tarihinde kuruldu. İlk telefonlaşma da dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin başbakanı Tansu Çiller arasında yapıldı.

11 Temmuz 2000 yılında ise hisseleri halka açıldı. New York borsasında da işlem gören Turkcell, New York borsasında listelenen ilk Türk şirketi oldu.

2021 ikinci çeyreğinde yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuca göre Turkcell %40.8, Vodafone %31.6, Türk Telekom ise 27,6’lık pazar payına sahip. Yani 28 yıldır hayatımızda olan Turkcell, konu GSM operatörü olduğunda ülkenin lideri konumunda.

Turkcell Kurucusu Kim?

Türkiye merkezli ilk operatör şirketi unvanı taşıyan Turkcell’i Mehmet Emin Karamehmet ve Murat Vargı kurdu. Mehmet Emin Karamehmet, Çukurova Holding’in sahibiyken Murat Vargı ise MV Holding’in başkanıdır.

Turkcell’in kuruluş hikayesi ise aslında Murat Vargı’yla şekilleniyor. Murat Vargı, İsveçli bir girişimciden aldığı GSM fikrini hayata geçirmek için sermayeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden Koç, Sabancı gibi Türkiye’nin en büyük ailelerine gider, projeyi anlatır fakat reddedilir.

Daha sonra Finansbank’ın kurucusu Hüsnü Özyeğin’e gider. Özyeğin, bu projeye girmek istemez. Fakat yine de onu Çukurova Holding’in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet’e yönlendirir. Böylelikle sonunda gereken sermaye bulunur ve Turkcell kurulur.

Turkcell Hangi Ülkelerde Var?

Turkcell yerli mi sorusunun cevabını verdik. Peki, başka hangi ülkelerde var? Şirket, lifecell ismiyle Ukrayna, Moldova, Belarus, Almanya ve KKTC gibi ülkelerde de hizmet veriyor.

Diğer Turkcell Hizmetleri

Turkcell TV+: İnternet tabanlı dijital televizyon hizmeti

Bip Messenger: Anlık mesajlaşma uygulaması

Yaani: Türkiye’nin ilk mobil tabanlı yerli arama motoru

YaaniMail: Yerli mail uygulaması

Turkcell Superbox: SIM kart ile çalışan taşınabilir modem

Yorum yapın