Dedi Uygulaması Yerli mi?

WhatsApp’ın Ocak 2021’de kullanıcı sözleşmesini güncellemesi akıllarda pek çok soru işareti yarattı. Evet, hepimiz WhatsApp’a çok alıştık fakat tek çaremiz gerçekten o mu? İşte bu tarihlerde insanlar Dedi uygulaması yerli mi diye sormaya başladı. Biz de bu yazıda Dedi uygulamasına yer vermek istedik.

Eğer siz de kişisel verilerinizin korunması konusuna önem veriyorsanız ve yerli bir uygulama kullanmak istiyorsanız Dedi uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Peki WhatsApp’taki kişisel veri gizliliği meselesinden sonra daha çok duymaya başladığımız Signal ve Telegram nerenin uygulaması?

  • WhatsApp, Amerika merkezli bir uygulama. 2009’da kuruldu.
  • Signal Amerika merkezli bir uygulama. 2014 yılında kuruldu.
  • Telegram’ı ise Ruslar 2013 yılında kurdu.

Dedi Uygulaması Nedir?

iOS üzerinden kullanabileceğiniz Dedi, güvenli bir haberleşme uygulaması. Türkiye merkezli ve tamamen ücretsiz. Yani ücretsiz mesajlaşma uygulamaları arıyorsanız Dedi’ye şans verebilirsiniz.

Fakat uygulama Android’de yok. Yani Google Play Store üzerinden Dedi uygulamasını indiremezsiniz. Eskiden olup şimdi olmaması da Dedi uygulaması kapandı mı sorularını beraberinde getiriyor. Yine de iOS cihazınızda uygulama tamamen kapanana kadar kullanabilirsiniz.

Dedi uygulaması üzerinden hem chat hem de görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Üstelik uygulama bu konuşmaları anlık olarak işler. Yani hiçbir veriyi depolamaz. Bu sayede sevdiklerinizle güvenle konuşabilirsiniz.

Dedi Uygulamasının Özellikleri

Yerli mesajlaşma uygulaması Dedi’nin öne çıkan özellikleri;

  • Hikaye paylaşımı yapabilirsiniz,
  • Signal altyapısını kullandığı için güvenilirdir,
  • Mesajlarınız uçtan uca şifreleme teknolojisiyle korunur,
  • Belirli bir süre sonra silinen mesajlar gönderebilirsiniz,
  • Sevdiklerinizle HD görüntü kalitesiyle konuşabilirsiniz,
  • Gruplara sınırsız sayıda üye ekleyebilirsiniz,
  • Haberler, namaz vakitleri, kargo takibi, anlık piyasa verileri gibi günlük hayatınızı kolaylaştıracak bilgileri takip edebilirsiniz.

Dedi Mesajlaşma Uygulaması Kimin?

Ücretsiz yerli mesajlaşma uygulaması Dedi’yi Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) çıkardı. Uygulama aslında 2018’den beri var. Fakat WhatsApp’ın kişisel verileri Facebook’la paylaşmaya başlayacak olması ve reklam söylentileri sonucu ancak haberimiz oldu diyebiliriz.

Kişisel verilerinizi korumak ve sevdiklerinizle güvenle sohbet etmek için Dedi uygulamasını indirebilirsiniz. Diğer yerli markaları da sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın